Maria Felix Adam Karl hrabě Romer

* 20.10.1882 (Šenov u Nového Jičína)
† 5.5.1927

státní příslušnost Rakousko-Uhersko, Polská republika
povýšení do šlechtického stavu
predikát hrabě Romer
statky a panství Inwald
nejvyšší dosažená hodnost
manželka

Maria Felix Adam Karl hrabě Romer byl nejstarší syn novojičínského okresního hejtmana Adama hraběte Romera, voják a dědic Inwaldského panství.

Deset měsíců po svatbě se novomanželům Adamovi a Elisabeth Romerovým v domě č. p. 3 v Šenově u Nového Jičína narodil první syn a dědic Maria Felix Adam Karl hrabě Romer (*20. 10. 1882 Šenov u Nového Jičína – †1927). Felix hrabě Romer byl pokřtěn šenovským farářem Josefem Dreslerem ve farním chrámu sv. Martina 29. dne téhož měsíce a za kmotry mu šli děd Felix hrabě Vetter von der Lilie a teta Emilie hraběnka Romer (* 8. 8. 1861 Inwald - †?).  Po studiu na školách v Novém Jičíně a Vídni nastoupil na vojenskou službu.

Felix nastoupil roku 1901 svou vojenskou službu u pluku Tyrolských císařských střelců.  Dne 3. ledna 1903 byla zveřejněna zpráva k nejstaršímu z nich. Felix hrabě Romer se stal společně s Robertem Blumem c. a k. poručíkem v záloze.  Tento fakt nasvědčuje tomu, že budoucí významný novojičínský stavitel Robert Ludwig Blum byl v kontaktu s hraběcí rodinou Romer.  Felix hrabě Romer se později stal c. a k. komořím a v rámci vojenské kariéry nastoupil na armádní post v osobní stráži císaře Františka Josefa I. Zde mu byl za věrnou službu udělen Vojenský jubilejní kříž.  V osudovém roce 1914 byl Felix hrabě stále příslušníkem c. a k. pěší setniny osobní stráže (k. u. k. Leibgardeinfanteriekompanie), od roku 1910 v hodnosti gardového nadporučíka.  Také byl stále poručíkem v 1. pluku c. a k. tyrolských císařských myslivců v Innsbrucku. V roce 1919 však působil již v polské armádě. I přes svou malou znalost polského jazyka byl velmi ceněnou vojenskou oporou slavného generála Stephana hraběte Szeptyckeho.  Zde byl v roce 1920 jmenován do hodnosti kapitána. Později pracoval v armádní inspektorátu v Krakově a v listopadu 1925 byl převelen do Lidy jako velitel praporu 12. pěšího pluku v hodnosti podplukovníka. Ve věku čtyřiceti pěti let zemřel v roce 1927 na rakovinu žaludku a byl pochován v rodinné hrobce Romer v Inwaldě.

(RaP)

Odkazy:

Sčítání lidu 1890, Nový Jičín 897 (Bürgergasse 3)

Sčítání lidu 1900, Nový Jičín 897 (Bürgergasse 3)

(LCh)

Aktualizováno: 25.9.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska