Karl Adam hrabě Romer
* 27.9.1885 (Šenov u Nového Jičína)
† 24.4.1938 (Inwald)
diplomat, politik
státní příslušnost | Rakousko-Uhersko, Polsko |
---|---|
povýšení do šlechtického stavu | |
predikát | hrabě von Romer |
statky a panství | |
nejvyšší dosažená hodnost | |
manželka |
Karl Adam Maria hrabě Romer byl významný rakouský a polský diplomat a politik, který v dětství od roku 1887 žil v Novém Jičíně společně se svou rodinou.
V roce 1885 se narodil do rodiny Adama hraběte Romera a jeho manželky Elisabeth rozené hraběnky Vetter von der Lilie druhorozený syn Karl Adam Maria hrabě Romer (*27. 9. 1885 Šenov u Nového Jičína – †24. 4. 1938 Inwald). Za kmotry mu 27. října 1885 v šenovském kostele sv. Martina byli Moritz Joseph Maria hrabě Vetter von der Lilie (*22. 8. 1856 Opava – † 7. 9. 1945 Retz) a Ida hraběnka Vetter von der Lilie.
Po studiu na Tereziánské akademii ve Vídni, ukončeném v roce 1910, a absolvování práv na univerzitě uchytil v hlavním městě Vídni, kde působil jako dvorní a ministerský koncipient. Mezitím jej však zastihla vojenská služba. Nastoupil v Krakově u dragounského pluku č. 10 kníže von Liechtenstein. V armádě dosáhl v roce 1907 hodnosti poručíka – rezervisty dragounského pluku č. 10 kníže von Liechtenstein. Po roce 1916 byl jmenován vícesekretářem na ministerstvu zahraničních věcí. Karl hrabě Romer obdržel také titul c. a k. komoří, následně byl hlášen jako dobrovolník c. a k. dragounského pluku č. 15 arcivévoda Joseph v Brně. Manželkou Karla hraběte Romer se 6. listopadu 1915 stala v Inwaldu Marie Kristina svobodná paní Putz von Rolsberg rozená Sobek von Skal und Kornic (*10. 4. 1885 Opava – †4. 10. 1918 Vídeň), dcera Karla svobodného pána Sobek von Skal und Kornic a hraběnky Gisely rozené Spens von Boden. Společně vychovávali syny Karla a Aloise z jejího předešlého manželství s Maximilianem svobodným pánem Putz von Rolsberg. Po 1. světové válce a zániku Rakousko-Uherska Karl hrabě Romer působil v polských diplomatických službách v rakouském hlavním městě, později v Římě. V roce 1921 přijal post vedoucího politického oddělení ministerstva zahraničních věcí ve Varšavě. Dne 26. listopadu 1924 se Karl hrabě Romer oženil s Olgou Mitilineu (*1896 – †1985), dcerou rumunského velvyslance ve Vídni a plnomocného ministra Charlese Mitilineu a Marie Hernie de Galatz. Z tohoto svazku vzešla dcera Marie Wanda (*1932). Roku 1929 se stal Karl hrabě Romer ředitelem diplomatického protokolu, což mělo za následek, že se osobně stýkal s nejvyššími zahraničními politiky té doby. Na návštěvě u svého mladšího bratra Rodriga hraběte Romera se dne 24. dubna 1938 nešťastnou náhodou při čištění myslivecké zbraně smrtelně zranil. Stalo se tak těsně před jeho jmenováním velvyslancem ve Vatikánu. U této tragédie byla i jeho švagrová Zofia hraběnka Romer, která byla zraněna do ruky. Na jeho pohřbu byl i díky tomu přítomen papežský nuncius v Polsku arcibiskup Filippo Cortesi. Karl hrabě Romer byl nositelem komandérského kříže Řádu znovuzrození Polska.
Internetové odkazy:
INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
(RaP)
Odkazy:
Sčítání lidu 1890, Nový Jičín 897 (Bürgergasse 3)
Sčítání lidu 1900, Nový Jičín 897 (Bürgergasse 3)
(LCh)
Aktualizováno: 25.9.2023 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita