Julius Veith

* 7.2.1820 (Frankenberg)
† 10.7.1887 (Nový Jičín)

malíř
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Julius Veith byl malíř pokojů a autor mnoha výtvarných realizací v Novém Jičíně. Jeho syn Eduard Veith se stal jedním z nejvýznamnějších výtvarných umělců Vídně přelomu 19. a 20. století.

Julius Veith byl měšťan, malíř pokojů a majitel domu v Novém Jičíně. Pocházel z obce Frankenberg (dnešní Ząbkowice Śląskie) v Pruském Slezsku. Narodil se jako syn učitele Peregrina Veitha a jeho manželky Barbory rozené Bittner. V roce 1851 pracoval Julius Veith u malíře pokojů v Ratiboři jménem Schulz. Následně získal zakázku na realizaci výmalby Rotschildovy vily ve Vítkovicích. Také díky novojičínskému rodákovi a lakýrnickému mistrovi Franzi Hinnerovi se Julius Veith přestěhoval za prací do Nového Jičína. V roce 1856 se stal novojičínským měšťanem. Realizoval své práce v obytných místnostech krásnobarvířů Pfundhellerů, také v Bilimkově (později Schermerově) tanečním sále v domě bývalých Masných krámů. V roce 1852 se podílel na malířské výzdobě soukenického podnikatele Augusta Döppera. Všechny jeho práce byly vysoce hodnoceny a malíř Julius Veith si získal velmi dobré jméno.

Společně se svým synem Eduardem Veithem se podílel v roce 1880 na malířské výzdobě soudní síně nové budovy Krajského soudu v Novém Jičíně. Jeho práce lze také vystopovat v nové budově Německého spolkového domu, která byla v roce 1886 slavnostně otevřena veřejnosti.

Julius Veith zemřel v domě č. 677 v Novém Jičíně 10. července 1887 ve věku 67 let. 

Literatura:
Neutitscheiner Wochenblatt 1887.

(RaP), (PK)

Aktualizováno: 8.9.2022 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2023

© 2023, Muzeum Novojičínska