Wilhelm Freisler
* 6.12.1862 (Kujavy)
† 9.4.1930 (Brno)
právník
státní příslušnost | Rakousko, Rakousko-Uhersko, Československá republika |
---|---|
čestný občan města | 14.01.1910 |
JUDr. Wilhelm Freisler byl novojičínský právník, politik, čestný občan Nového Jičína.
Narodil se 6. prosince 1862 na selském statku v obci Kujavy. Zde navštěvoval obecnou školu, poté nastoupil do cvičné školy při učitelském vzdělávacím ústavu v Těšíně. V roce 1882 maturoval na německém státním gymnáziu v Těšíně a následně porkačoval ve vysokoškolských studiích v Praze. Právnické studium dokončil v roce 1886 ve Vídni. Následně od roku 1887 pracoval jako praktikant a auskultant při Krajském soudě v Novém Jičíně. Zároveň působil jako pomocný učitel zemědělského práva na Zemědělské škole v Novém Jičíně. V roce 1890 odešel pracovat jako auskultant do Opavy, odkud se vrátil a od 1. ledna 1895 vykonával samostatnou advokátní praxi v Novém Jičíně.
JUDr. Wilhelm Freisler byl členem novojičínské sekce sportovního spolku Turnverein, v letech 1902-1908 jeho předsedou. Zasloužil se o vybudování letního cvičiště a kluziště se zimním pavilónem. V roce 1907 se stal čestným členem Turnverein. Jako věřící člověk působil v evangelickém presbytáři a v dozorčí radě Novojičínské záložny. Členství Wilhelma Freislera je zřejmé i u Mužského pěveckého spolku, při němž se participoval na kultrních a společenských akcích ve městě. Významné bylo i jeho působení v Muzejním spolku a v německých dělnických a národních spolcích. V letech 1903-1906 byl členem městského zastupitelstva a od roku 1906 byl zároveň členem rady, kde vykonával funkci předsedy nadačního výboru.V Novém Jičíně měl zřízenou vlastní advokátní kancelář.
Roku 1906 byl JUDr. Wilhelm Freisler zvolen poslancem moravského zemského sněmu a v říjnu 1907 také přísedícím zemského výboru. Tento post zastával až do roku 1928, kdy byla uskutečněna reforma veřejné správy. Z těchto důvodů přenesl od 1. července 1908 svou advokátskou praxi do Brna. Dne 14. 1. 1910 byl JUDr. Wilhelm Freisler (1862 - 1930), advokát v Novém Jičíně a zemský poslanec, jmenován čestným občanem města Nového Jičína.
Při své práci v zemském výboru vedl JUDr. Wilhelm Freisler referát německého zemědělského školství, zemské kulturní rady a elektrifikace.. Působil jako člen správní rady Německé agrární a průmyslové banky v Praze, továrny na zemědělské stroje v Novém Jičíně a Moravsko-slezské vzájemné pojišťovny.
JUDr. Wilhelm Freisler zemřel 9. dubna 1930 v Brně, kde byl také pohřben.
Odkazy:
Sčítání lidu 1900, Nový Jičín 934 (Prorokgasse 6)
Literatura:
Deutsche Volskzeitung für Neutitscheiner Kreis. Nový Jičín 1930.
Bubeník, Václav - Chobotová, Lenka R. - Chobot, Karel: Místopis města Nového Jičína II. svazek, Procházky Novým Jičínem. Nový Jičín 2014.
(RaP, LCh)
Aktualizováno: 6.12.2022 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita