Vladislav Sigismund IV. Vasa

* 9.6.1595 (Krakov)
† 20.5.1648 (Merkinė)

polský král a litevský velkokníže

Vladislav Sigismund IV. Vasa (9. června 1595, Krakov, Polsko – 20. května 1648, Merkinė, Litva), byl od roku 1632 polský král a velkokníže litevský. V letech 1610 - 1613 byl zvoleným ruským carem, do roku 1634 titulárním carem Ruska. Vladislav Sigismund IV. byl synem Zikmunda Vasy a Anny Habsburské. Zemřel bez potomků, jeho nástupcem se stal jeho nevlastní bratr, bývalý kardinál Jan II. Kazimír Vasa, který se stal posledním členem rodu Vasa na polském trůnu.

Třicetiletá válka přinesla do dějin města Nového Jičína mnoho nečekaných změn a význačných událostí. Jednou z nich byla návštěva polského krále Vladislava Sigismunda IV. Vasy, který 19. srpna 1637 na své cestě z Vídně do Polska projížděl zdejším krajem a přenocoval na zámku v Novém Jičíně. Podle posledních informací nebyla tato návštěva jediná.

V průběhu léta následujícího  roku 1638 se polský král zdržoval na radu svého prvního dvorního medika Jana Kaspra Krafta v Baden, lázních ležících 25 km jižně od Vídně. Zde se léčil ze svých nemocí, které ho sužovaly velkou část jeho života. Po skončení léčení 9. října roku 1638 se král zastavil ve Vídni, kde se jej za nepřítomnosti císaře Ferdinanda II. ujaly obě císařovny (Eleonora de Medici, vdova po císaři Ferdinandovi II. a zároveň macecha polské královny Cecilie Renaty, a Marie Anna, manželka císaře Ferdinanda III.). Král Vladislav se zdržel v hlavním městě celý týden. Náhle pak dostal polský král list z Prahy od Ferdinanda III. s nabídkou vzájemného setkání. Po poradě se senátory bylo dohodnuto, že se oba monarchové setkají jako sobě rovní za honosných ceremonií. Proto 17. října téhož roku opustil královský oddíl Vídeň. Do Varšavy putoval přes města Wolkersdorf, Mistelbach, Valtice, Mikulov, Židlochovice, Brno, Vyškov, Olomouc, Hranice, Nový Jičín, Fryčovice, Ostrava, Psczyna, Spytkowice, Krakow, Neipołomice, Hebdów, Nowe Miasto Korsczyn, Ossolin, Ostrowiec, Iłża, Radom, Jelna, Wyśmierzyce, Pieczyska, Głosków. Na začátku zpáteční cesty do Polska bylo již polskému králi zdravotně lépe a 18. října se zúčastnil na zastávce ve Wolkersdorfu celodenního honu v očekávání setkání s císařem. Jejich společné jednání se uskutečnilo až 22. října 1638 v Mikulově. Bohužel deštivé počasí zamíchalo kartami v přípravě a všechny ceremonie musely být zkráceny na nezbytně krátkou dobu. Rozmluva s císařem probíhala v italském jazyce. Poté co všichni vysedli ze svých cestovních kočárů proběhlo přivítání, po němž požádal Ferdinand III. polského monarchu, aby nastoupil do jeho kočáru. Císař v něm zasedl čestné místo, což polský král považoval za svou urážku na cti. Vědom si své převahy nechal císař posléze polské hodnostáře ubytovat v nižších patrech mikulovského zámku. Nevraživé nálady pokračovaly na obou stranách i při dalších jednáních. Celkově tyto jednání nebyly přínosem další spolupráce obou zemí. Korunu všemu dali nakonec dva polští maršálkové, kteří se opilí začali mezi sebou prát, což okomentoval císař Ferdinand III. urážlivými slovy: "Ti Poláci se zpili jako prasata!" Polská královna Cecilie Renata se osobně pokusila obě strany usmířit. Vzájemná jednání bylo ukončeno 24. října, kdy se obě strany rozloučily.

Při další cestě se polský královský pár s doprovodem zdržel na noc z 30. na 31 října v Novém Jičíně. I přesto, že podrobnosti jejich pobytu nejsou doposud přesně zmapovány, je jisté, že opět přespali na novojickém zámku, který byl pro tyto čestné návštěvy k dispozici. Takřka 1500 km dlouhá cesta polského krále Vladislava IV. za léčením skončila v listopadu 1638 v polské Varšavě. Vysoké částky královských cestovních výdajů nakonec donutily polský sejm v roce 1641 schválit konstituci O odjeżdzie królów polskich za granicę państw Rzeczypospolitej. Král Vladislav IV. zemřel po těžké nemoci 20. května 1648.

(RaP)

Aktualizováno: 30.12.2015 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska