Stanislav Indruch

* 6.10.1899 (Nový Jičín)
† 2.2.1974 (Valašské Meziříčí)

sportovec
státní příslušnost Rakousko-Uhersko, ČSR, ČSSR

Stanislav Indruch patřil mezi přední prvorepublikové sportovce a činovníky předválečného Sokola. Dvakrát ze zúčastnil jako člen družstva gymnastů olympijských her.

Stanislav Indruch se narodil 6. října 1899 v Novém Jičíně v rodině krejčovského mistra Johana Indrucha jako čtvrtý ze čtyř synů, avšak otec mu zemřel ještě před narozením. Matka Anastázie Indruchová, rozená Fabiánová, se poté s dětmi přestěhovala do Valašského Meziříčí. Zde Stanislav Indruch navštěvoval základní školu a vyučil se sazečem písma. Kromě toho, že byl talentovaným grafikem, vynikal i v tělocviku, a proto vstoupil do Sokola Valašské Meziříčí. V sedmnácti letech byl povolán do armády a v 1. světové válce bojoval na italské frontě. Byl zde raněn. Po vyléčení těsně před koncem války dezertoval a po ustanovení ČSR byl dobrovolným členem Masarykovy setniny, která se účastnila obsazování německých měst na Frýdecku a Novojičínsku.

Vrcholem Indruchovy sportovní kariéry byla účast na olympijských hrách v závodě družstev ve sportovní gymnastice - zúčastnil se VII. OH 1920 v Antverpách (4. místo v soutěži družstev) a VIII. OH 1924 v Paříži, kde pro zranění nedokončil nadějně rozběhnutou soutěž družstev. Na Mistrovství světa v gymnastice v Lublani získal v roce 1922 3x stříbrnou medaili (kůň našíř, bradla, hrazda). Aktivní činnosti v Sokole se věnoval i po ukončení závodní kariéry.

V době nacistické okupace byl jako účastník sokolského odboje zatčen a vězněn až do konce války v Brně, v polské Wroclawi a v německém Zwikau. Po válce chtěl s přáteli obnovit provoz meziříčské tiskárny, ale ta byla znárodněna. Až do odchodu do invalidního důchodu pracoval v řadě dělnických profesí. Zemřel ve Valašském Meziříčí.

Literatura:
Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Fi-Ju. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010. s. 84.
Kramář, Josef. Stanislav Indruch - sokol, olympionik a vězeň. Osobnosti. ZVUK. 2005, s. 19-25.
Kramář, Josef a Pavel DORČÁK. Sto let od narození Stanislava Indrucha. Historie. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1999, č. 10, s. 11-12.
Wikipedie

(RaP)

Aktualizováno: 31.1.2017 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska