Šebestián Valentin Jonde

* ? (Svitavy)
† 1690 (Nový Jičín)

farnost Nový Jičín
kněžské vysvěcení
působení v Novém Jičíně 11.4.1680-16.11.1690

Šebestián Valentin Jonde, rodák ze Svitav, byl farářem v Novém Jičíně od 11. 4. 1680 až do své předčasné smrti 16. 11. 1690. Zasloužil se o vysvěcení kostela sv. Františka Xaverského na novojičínském předměstí.

Dochovala se k němu pískovcová deska o rozměrech 208 × 92 cm osazená uvnitř kostela Nanebevzetí Panny Marie v Novém Jičíně na jižní straně chrámové lodi. V horní části je oválná kartuš tvořená dvěma dole překříženými a svázanými palmovými ratolestmi, v ní pod kalichem z oblak při levém okraji vynikající ruka držící tři zkřížené šípy, prostřední střelou dolů. Ve spodní části vtesán dvanáctiřádkový latinský nápis kapitálou s četnými suspenzemi a ligaturami:
ANNO 1690 DIE 16. NOVEM: / IN D(OMI)NO OBŸT ADM R(EVERN)D(US) AC DOC / T(I)SS(I)M(US) D(OMI)N(US) SEBASTIANUS / VALENTINUS IONDE MORAV(US) / ZWITTAVIENSIS: A: A: L: L: & PHI(LOSOPHI)AE / MAGISTER PAROCHUS NEOTIT / SCHINENSIS AETATIS SUAE A 4 / VIR PIETATE DOCTRINA ET VIR / TUTIBUS CLARUS CUI(US) CORP(US) SUB / HOC LAPIDE QVIESCIT. ANIMA / EI(US) UT CAELO VIVAT BENEVOLE / LECTOR PYSMANIB(US) PRECARE DEV(M)

Osobní znamení představuje figurou ruky jasnou narážku na městský znak Jondeho působiště. Za jeho působení v Novém Jičíně byli následující kaplani: Georg Münzer, Johann Wohlfahrt a Norbert Terkan.

Literatura:
Schünke, Robert: Neutitschein und seine Priester. Nový Jičín 1920.
Müller, Karel - Polách, Radek - Zezulčík, Jaroslav: Kamenné svědectví minulosti. Nový Jičín 2008.

(RaP)

Aktualizováno: 21.10.2014 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2023

© 2023, Muzeum Novojičínska