Rainer Ferdinand arcivévoda Habsbursko-Lotrinský
* 11.1.1827 (Milán)
† 27.1.1913 (Vídeň)
státní příslušnost | Rakousko, Rakousko-Uhersko |
---|---|
predikát | Jeho Jasnost arcivévoda Habsbursko-Lotrinský |
statky a panství |
Arcivévoda Rainer Ferdinand Habsbursko-Lotrinský byl rakouský arcivévoda, v letech 1861–1865 ministerský předseda Rakouska. Byl čtvrtým synem arcivévody a lombardsko-benátského místokrále Rainera Josefa a Alžběty Savojsko-Carignanské a vnukem císaře Leopolda II.
Arcivévoda Rainer Ferdinand byl se jedním z nejpopulárnějších členů habsburského rodu, polním zbrojmistrem c. k. armády a podporovatelem umění. Narodil se 11. ledna 1827 v italském Miláně do rodiny lombardsko-benátského vícekrále. V rámci rodiny Habsburků byl bratrancem Františka Josefa I. V mládí odešel arcivévoda Rainer do Vídně, kde působil v armádních složkách. Nakonec obdržel post vrchního velitele c. k. zeměbrany.
V roce 1852 se oženil se svou sestřenicí Marií Karolínou Rakousko-Těšínskou.
Od 4. února 1861 byl jmenován prvním ústavním ministerským předsedou Rakouska. V této pozici působil čtyři roky, poté odešel z politického dění a začal se věnovat vědě, umění a sběratelství. V roce 1861 se stal kurátorem Akademie věd, od roku 1863 působil jako protektor novězřízeného Uměleckoprůmyslového muzea. V roce 1873 zastával funkci prezidenta komise pro Vídeňskou světovou výstavu. Ze svých finančních prostředků financoval rovněž expedici Julia Payera a Carla Wayprechta, která objevila Zemi Františka Josefa. Této výpravy se zúčastnil rovněž novojičínský rodák Eduard Orel. Členové expedice po něm pojmenovali Rainerův ostrov.
Arcivévoda Rainer se stal protektorem Moravských zemských střeleb v roce 1891, které uspořádalo město Nový Jičín. Společně s ním navštívil 28. června 1891 Nový Jičín také arcivévoda Evžen Rakousko-Těšínský. Byli ubytováni v prestižním Hotelu Schuster na novojičínském náměstí. Arcivévoda Rainer Ferdinand navštívil 29. června 1891 také slavnou kloboučnickou továrnu Johann Hückel´s Söhne. Zemské střelby byly ukončeny 5. července 1891.
Mezi velké záliby arcivévody Rainera bylo sběratelství knih a rukopisů. Vlastnil velkou knihovnu s 40 tisíci svazky a sbírku egyptských papyrů čítající na 100 tisíc svitků. Arcivévoda Rainer zemřel 27. ledna 1913 ve Vídni a byl pohřben v rodinné kapucínské kryptě.
Literatura:
Dlouhý, Jaromír: Zajímavé návštěvy slavných v Ostravě od jejího založení v roce 1267 do roku 1989. Ostrava 2008, s. 113-114.
(RaP)
Aktualizováno: 10.4.2020 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita