Marie Velgová

* 24.10.1914 (Královo Pole (Brno))

úřednice
státní příslušnost Rakousko-Uhersko, ČSR

Marie Velgová byla manželkou soudce JUDr. Jana Velga, kterého nechala úkladně zavraždit. Případ nájemné vraždy soudního rady Velga patřil koncem třicátých let 20. století k ostře sledovaným soudním procesům a vyvolal bouřlivé debaty o postavení ženy ve společnosti i o objektivitě porotních soudů. 

Marie Velgová, roz. Havlíková pocházela ze dvou dětí chudé rodiny domovníka Josefa Havlíka a jeho ženy Antonie, roz. Daňkové. Narodila se dne 24. 10. 1913 v Králově Poli, v domě na ulici Sokolská 12. Přestože absolvovala pouze čtyři třídy měšťanské školy, vypracovala se z dělnice v periferijní chemické továrně na úřednici a sňatkovou zprostředkovatelku, přičemž obě tyto živnosti provozovala se střídavými úspěchy. Měla poměrně značné množství mužských známostí, které dovedla využívat ke svým účelům. Dle dochovaných záznamů jí měla šarm, půvab, bystrost a přirozenou inteligenci. Těmito vlastnostmi si snadno získávala důvěru a obdiv.

Za manžela si vzala JUDr. Jana Velga v brněnském kostele sv. Tomáše dne 19. 12. 1935.

Dne 17. 7. 1936 porodila Marie v Zemské porodnici na Obilním trhu v Brně zdravou dceru, která dostala jméno Marcela Velgová.

V roce 1936 si objednala nájemnou vraždu svého manžela, soudního rady JUDr. Jana Velgo. Soudní proces se nakonec odehrál na krajském soudě v Novém Jičíně. Zde byla na základě vyneseného rozsudku shledána vinnou zločinem vzdálené spoluviny na úkladné a zjednané vraždě a odsouzena k trestu těžkého žaláře v trvání 12 let a k náhradě nákladů trestního řízení. Trest vraha Václava Černého byl potvrzen v původní plné výši. Československá veřejnost přijala verdikt s uspokojením.

Marie Velgová byla již po sedmi letech strávených v ženské trestnici v Řepích u Prahy propuštěna, v Brně se policejně přihlásila 25. 7. 1944. Dne 20. 1. 1946 se nechala úředně přejmenovat na Marii Havelkovou a konečně 5. 12. 1951 se provdala za jistého Jaroslava Židlíka. Brno pak pravděpodobně opustila a její další životní cesty nejsou známy.

Literatura:
Skoupý, Jiří: Žena a porotní soud

Internetový odkaz:
Encyklopedie města Brna

(RaP)

Aktualizováno: 25.3.2018 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska