Ludmila Schwarzová

* ?
† 24.11.1612 (Nový Jičín)

státní příslušnost Rakousko

Ludmila Schwarzová byla manželkou novojičínského měšťana a obchodníka se suknem Melichara Schwarze, usvědčená a odsouzená za penězokazectví k trestu smrti.

V historii Nového Jičína bylo popraveno množství odsouzenců, ale málokterý měl takové osudy jako manželka novojičínského měšťana Ludmila Schwarzová. O tom, kdy a jakým způsobem přišli Schwarzové do Nového Jičína, není dosud přesnějších zmínek. Jisté je, že olomoucký obchodník Melichar Schwarz zakoupil dům na dnešní ulici 28. října zvaný Scheitenhauerův. Jeho manželkou byla Ludmila, patrně krásná žena, která se těšila počestnosti a důvěryhodnosti. Osud však zamíchal s jejím životem. Majitel Żywieckého panství a osvětimský hejtman Mikuláš Komorowsky, se počátkem 17. století zapojil do ražby falešných mincí. Jeho produkty dále prodávali různí překupníci. V roce 1611 se mezi nimi vyprofiloval mladý Kašpar Rot, původem z Kežmarku, který se svým společníkem a sluhou Josuou Herinagem zamířil na Novojičínsko. A právě ve městě Novém Jičíně zatáhl do tohoto nezákonného podniku několik novojičínských měšťanů. Když byli oba koncem roku 1611 zatčeni, udal při následném výslechu své společníky z různých měst a obcí severovýchodní Moravy. Pocházeli z Příbora, Fulneku, Valašského Meziříčí, Lipníka nad Bečvou, ale hlavně z Nového Jičína. Mezi jinými v tomto městě označil za své komplice Jana Meltzla, Ondřeje Bayera, Melichara Schwarze a zvláště pak purkmistra Faltýna Leitschera. Hlavním jeho společníkem v Novém Jičíně byl však označen Melichar Schwarz, který toto nařčení odnesl jen s pošramocenou pověstí. Kašpar Rot byl však po svém zatčení a krátkém věznění v Olomouci odvezen k výslechům do Brna, kde měl být předveden před zemský soud. A právě zde nastoupila do své role Ludmila Schwarzová. Jako manželka novojičínského měšťana byla rovněž zapletena do obchodu s falešnými mincemi aktivně se do pašování zapojovala a sama se do mladého pětadvacetiletého Kašpara Rota zamilovala.

Když byl Kašpar Roth uvězněn v brněnské věznici na Špilberku. Zamilované Ludmile Schwarzové společně se strýcem Kašpara Rota, Petrem Rotem, a brněnským městským biřicem Kryštofem Šolcem se podařilo připravit útěk svého milého. Ludmila podplácela vězeňské strážce a v mužském převleku Kašpara Rota navštěvovala v jeho cele a dle zpráv: "s ním pravidelně cizoložně obcovala, jemu peníze dodávala i všeliké jiné srozumění měla.“ Falešné peníze se jí podařilo zachránit v kamnech domu v Novém Jičíně. Útěk se nakonec zdařil a Kašpar Rot společně se svým strýcem a sluhou Jozuem se dostali z dosahu brněnských biřiců až do Polska, kde se na ně moravské právo nevztahovalo. Pouze Kryštof Šolz byl chycen v Pohořelicích a následně v Brně popraven. Avšak zvrat osudu se dotknul i Kašpara Rota. V polovině roku 1612 byl zavražděn v polském městě Bochnia po hádce s jistým sluhou polského šlechtice Stanislava Morského. V Kašparově držení se dochovaly dopisy s Ludmilou Schwarzovou, které byly zaslány bochenskými měšťany do Brna. Rozsudek soudních orgánů byl tentokráte nemilosrdný. Na novojičínském náměstí byla 24. listopadu 1612 Ludmila Schwarzová popravena mečem z rukou kata. Skončila tak jedna kapitola penězokazectví v Novém Jičíně.

Korespondence byla podle Karla staršího ze Žerotína uložena na "paměť" u zemského soudu. Velký moravský politik do svých dokumentů zapsal: "Psaní té Lidmily Schwarzmelicharky nejsou sem vepsána pro stydlost a zůstávají při právu pro paměť. Jest potom táž Lidmila z těch příčin od úřadu novojičínského mečem z světa svedena."

Literatura:
Šefčík, Erich: Špatný konec novojičínské měšťanky Ludmily Schwarzové. VSONJ svazek 47. Nový Jičín 1991.

(RaP)

Aktualizováno: 26.3.2018 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska