Leopold Münster

* 13.12.1920 (Pohoř)
† 8.5.1944 (Wöllersheim)

stíhací pilot
nejvyšší dosažená hodnost
manželka

Leopold Münster byl stíhací pilot německé Luftwaffe, nositel Rytířského kříže s dubovými ratolestmi.

Narodil se 13. prosince 1920 jako syn Leopolda Münstera v obci Pohoř na Novojičínsku. Ve věku pěti let měl již atletickou postavu a jako mladý atlet se stal členem Turnérů. Navštěvoval obecnou školu v Pohoři a poté měšťanku v Odrách.  Později se stal oblastním vůdcem sudetoněmecké turnérské mládeže na Kravařsku. Po anexi Sudet se stal SA-Sturmannem v jednotce Strum 31/100 Odry a 7. ledna 1939 dobrovolně vstoupil do Luftwaffe.

Leopold Münster prošel několik pilotních škol než se stal stíhacím letcem. Po pilotní výuce byl přemístěn a nasazen na útoky proti britským ostrovům, po kterých následovalo jeho zapojení do bojů na jihu Evropy, zvláště v severní Africe a proti Maltě. V roce 1941 byl umístěn do II. skupiny stíhací eskadry 3 a účastnil se bojů podél pobřeží kanálu. V červenci 1941 přeletěl se svou jednotkou pod velením kapitána Golloba na nové válčiště v Sovětském svazu, kde se stal jedním z es. Po strmé kariéře získal Železný kříž 2. třídy a 1. třídy, byl oceněn čestným prstenem za jedinečné výkony v letecké válce. Později byl dekorován Leteckou sponou ve zlatě a Německým křížem ve zlatě. Ctižádost a porážka nepřítele inspirovala mladého pilota tak, že dosáhl 51 vítězství v leteckých soubojích. Leopold Münster nejen, že dokázal porážet své protivníky ve vzdušných soubojích, ale také množství jich poškodil z nízkého letu. Přetížení absolutních těžkostí bojů na něj dolehlo v Rusku a zvláště pak u Stalingradu. Přesto do listopadu 1942 vykonal více než 350 samostatných letů. Seržant Münster byl od 21. listopadu 1942 v domácí nemocnici v Opavě, kde zotavoval svá zranění.

Po vyléčení se vrátil do své rodné obce Pohoř, kde strávil rekonvalescenční období. Zde obdržel také zprávu, že za své 51. vítězství 21. prosince 1942 mu byl jako pilotovi II. skupiny stíhací eskadry 3 „Udet“ udělen Rytířský kříž Železného kříže. Během prosince 1942 a ledna 1943 obdržel mnoho uznání. Starosta obce Pohoř jej Alois Ullrich vyznamenal čestným uznáním. Další čestný dar, mezi jinými byla čestná dýka s vyrytým věnováním, která mu byla předána ze strany představitelů města Nového Jičína, zdejší Kravařané mu jako čestný symbol uznání předali malířské dílo od zdejšího umělce Dr. Franze Sokola.

V únoru 1943 opustil mladý pilot svůj rodný kraj a vrátil se na východní frontu zpět ke své jednotce. Později v srpnu 1943 se II. skupina stíhací eskadry 3 „Udet“ zapojila do obrany říše proti americkým bombardérům. Při stoupajícím počtu soubojů dosáhl pilot Münster 4. října 1943 svého 77 vzdušného vítězství, 9. října 1943 svého 78. a následujícího dne po dvou úspěšných útocích se číslo dostalo na osmdesát. Další dva nepřátelské stroje sestřelil 29. listopadu 1943. Následující rok 1. dubna 1944 byl povýšen do hodnosti poručíka za skvělé činy na nepřátelské frontě.

Když se 8. května 1944 při ohnivé letecké bitvě dostal do střelecké pozice za čtyřmotorovým bombardérem B-24 Liberator, vystřelil poručík Münster ze svého Messerschimdtu Bf 109 G-6 „Schwartze 1“ s číslem 441142 plnou dávku. Jeho 95. vzdušné vítězství se mu však stalo osudné. Exploze nepřátelského bombardéru zasáhla nad městem Wöllersheim také letadlo poručíka Münstera, který se zřítil se svým strojem jihovýchodně od Hildesheimu. Dubové ratolesti Rytířského kříže mu byly posmrtně uděleny nejvyšším velením 12. května 1944 jako 471. vojákovi německého Wehrmachtu. Leopold Münster tak celkem získal 95 vítězství, z nichž 25 bylo dosaženo na východní frontě a patřilo mezi ně také nejméně osm čtyřmotorových bombardérů.

(RaP)

Aktualizováno: 8.6.2015 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska