Konrad Ernst Eduard Henlein

* 6.5.1898 (Vratislavice nad Nisou)
† 10.5.1945 (Plzeň)

politik
státní příslušnost Rakousko-Uhersko, Československá republika
čestný občan města 11.1.1939 (uděleno)
čestný občan města 13. 9. 2021 (odňato)

Konrad Henlein byl československý meziválečný politik, od 27.11.1938 čestný občan města Nového Jičína a později označený jako válečný zločinec.

Konrad Henlein se narodil v tehdejším Maffersdorfu (dnes Vratislavice nad Nisou, součást Liberce) jako syn úředníka, Němce Konrada Henleina a Češky Hedwigy, rozené Dvořáčkové. Se svými rodiči žil v Rychnově a po absolvování obchodní akademie v Jablonci nad Nisou se roku 1916 přihlásil do armády. Během první světové války byl na italské frontě zajat a domů se vrátil až v srpnu 1919.

Působil jako funkcionář Ještědsko-jizerské a poté Chebské župy Německého turnerského svazu (DTV) v Československu. V roce 1931 se stal náčelníkem této organizace, kterou řídil zpočátku v duchu Spannových myšlenek a byl zároveň členem německého Kameradschaftsbundu (Svaz kamarádství). V roce 1933 založil a stál v čele politického hnutí Sudetendeutsche Heimatfront (SHF), od roku 1935 Sudetendeutsche Partei (SdP). Na podzim roku 1937 Konrad Henlein přestoupil k nacionálním socialistům. Adolf Hitler jmenoval Henleina Gruppenführerem (později Obergruppenführerem) SS, župním vedoucím NSDAP a poslancem říšského sněmu. Po 15. březnu 1939 byl šéfem civilní správy okupačních vojsk a 1. září stanul v čele Sudetské župy jako říšský místodržící. Tuto funkci zastával až do konce války.

V pondělí 7. května 1945 odjel Henlein z Liberce, aby se pokusil vyjednat s Američany mimo jiné také uznání Mnichovské smlouvy. Podařilo se mu dostat se až na území osvobozené americkou armádou, kde však byl u Lokte zajat, vyslýchán a uvězněn v Plzni. Když zjistil, že s ním nikdo jednat nehodlá a že je považován za válečného zločince, podřezal si sklem z rozbitých brýlí časně ráno 10. května žíly. Pohřben byl v neoznačeném hrobě v Plzni.

Konrad Henlein několikrát navštívil město Nový Jičín. Bylo mu uděleno čestné občanství města, které mu bylo na jednání zastupitelstva dne 13. září 2021 odňato.

Odkazy:

Rodná matrika

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 8.10.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2022

© 2022, Muzeum Novojičínska