Karl svobodný pán Mack von Leiberich

* 25.8.1752 (Nennslingen)
† 22.12.1828 (St. Pölten)

voják, polní podmaršálek
státní příslušnost Rakousko
nejvyšší dosažená hodnost polní podmaršálek
manželka

Karl svobodný pán Mack von Leiberich byl rakouský vojevůdce, který byl osobním pobočníkem polního maršála Laudona v Novém Jičíně roku 1790. Byl nositelem Rytířského řádu Marie Terezie.

Karl svobodný pán Mack von Leiberich se narodil 25. srpna 1752 v Nennslingenu. Do rakouské císařské armády vstoupil v roce 1770, kde sloužil u jízdního pluku č. 2. Později sloužil jako plukovní adjutant u plukovníka hraběte Kavangha, od roku 1778 byl adjutantem generála jezdectva knížete Kinského, posléze Franze Moritze hraběte von Lacy. Poté, když byl Lacy nahrazen Laudonem, udržel si schopný a energický Mack místo v generálním štábu. Své schopnosti novému veliteli prokázal při organizaci přechodu přes řeku Sávu, následně se účastnil průzkumu obranných tureckých postavení u Belehradu. V průběhu 8. války s Turky (1787-1792) dosáhl hodnosti majora a jako osobní pobočník byl povýšen po pádu Bělehradu roku 1789 do hodnosti plukovníka, získal stav svobodných pánů a taktéž i 30. září 1789 Rytířský řád Marie Terezie.

Roku 1790 působil v generálním štábu polního maršála Ernsta Gideona svobodného pána von Laudon a svou přítomností poctil také město Nový Jičín. V Kriegsarchivu ve Vídni se dochovalo množství korespondence z Nového Jičína pro hlavní velitelství ve Vídni, kde je podepsán osobně plukovník Mack von Leiberich.

V letech 1792-1793 byl zainteresován v Rakouském Nizozemí v generálním štábu Friedricha Josiase prince Schsen-Coburg-Saalfeld. V roce 1797 byl povýšen do hodnosti polního podmaršálka. Rok poté pracoval na reorganizaci neapolské armády- V roce 1799 zakoupil zmodernizovaný zámek ve Vyklanticích.

Jeho další vojenské povinnosti nastala v roce 1802, kdy byl jmenován osobním pobočníkem císaře Františka II. O dva roky později se stal náčelníkem generálního štábu rakouské armády.

Jeho neslavným vojenským úspěchem byla bitva u Ulmu v roce 1805, kde v obležení kapituloval Napoleonově Grande Armée a později byl odsouzen k trestu smrti. Vojenský soud ho zbavil všech hodností a vojenských poct, které mu byly navrácen až roku 1819. Své místo získal rovněž v románě Vojna a mír od L. N. Tolstoje.

Slavný generál polní podmaršálek Karl svobodný pán Mack von Leiberich zemřel 22. prosince 1828 ve městě St. Pölten.

Constantin von Wurzbach: Mack Freiherr von Leiberich, Karl. In: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 16. Theil. Wien 1867, s. 211–221.
Adolf Schinzl: Mack Freiherr von Leiberich, Karl. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 20. Leipzig 1884, s. 8–12.
Peter Broucek: Mack Freiherr von Leiberich, Karl. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 15. Berlin 1987, s. 614.
Oskar Regele: Karl Freiherr von Mack und Johann Ludwig Graf Cobenzl. Ihre Rolle im Kriegsjahr 1805. In: Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs 21 (1968), s. 142–164.

Aktualizováno: 31.3.2020 Tisk