Karel Dostál-Lutinov
* 22.9.1871 (Lutín)
† 29.11.1923 (Prostějov)
státní příslušnost | Rakousko-Uhersko, Československá republika |
---|
Karel Dostál-Lutinov byl římsko-katolický kněz, básník, překladatel a publicista.
Karel Dostál píšící se pod názvem rodné obce svého otce Dostál-Lutinov (*22.9.1871 Prostějov - †29.11.1923 Prostějov) pocházel původem z rolnické rodiny. Vystudoval gymnázium v Kroměříži a následně teologickou fakultu na univerzitě v Olomouci. Po vysvěcení na kněze roku 1894 a krátkém působení jako kaplan v Loučné nad Desnou, nastoupil roku 1895 na post kaplana v Novém Jičíně, když nahradil Vincenze Lázeňského.
V novém působišti se opět setkal se svým starším spolužákem a budoucím politikem Msgr. Janem Šrámkem. Podílel se na zakládání a činnostech katolických spolků a politických stran. V dubnu 1897 uspěl v konkurzu moravského zemského výboru na místo duchovního správce ve Výchovném ústavu pro mládež v Novém Jičíně, kde nastoupil ke dni 4. srpna téhož roku. Zlepšilo se jeho postavení, finance, samostatnost a ubytování. Dokonce i při vizitaci olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna se mu dostalo pochvalného uznání.
Přesto si stěžoval na svého představeného: „Já mám chéfa dračisko Němčisko.“ To jen svědčí o jeho nacionalismu a vyhroceném pohledu mladého kněze na své představené. Jeho představený Johann Parsch (*29.10.1847 Uničov – †16.1.1916 Nový Jičín), čestný občan města, byl jeden z nejvýznamnějších děkanů a farářů Nového Jičína.
Po svém příchodu do Nového Jičína se Dostál-Lutinov snažil o obrodu českého katolického duchovního života a stal se zastáncem tzv. Katolické moderny. Z tohoto důvodu založil tiskovinu Nový život, kde v letech 1896-1907 rozvíjel teoretické úvahy, poezii a kritické články.
Za jeho působení navštívil Nový Jičín tehdejší říšský poslanec Tomáš Garrigue Masaryk a spisovatel Josef Svatopluk Machar. Jelikož oba pobývali u svých přátel na dnešní Jiráskově ulici, dříve Ruziczkagasse, která protíná Divadelní ulici přímo u výchovného ústavu, je docela pravděpodobné, že ho oba významní představitelé budoucí Československé republiky osobně navštívili a prohlédli si místo působení Karla Dostála. Karel Dostál-Lutinov zde nakonec působil jen do roku 1904, kdy se stal farářem v Prostějově, kde stál u zrodu křesťanského tělovýchovného spolku Orel.
Odkazy:
Sčítání lidu 1900- Nový Jičín čp. 226 (Fabrikgasse 10)
(RaP, LCh)
Aktualizováno: 22.9.2021 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita