Karel Dostál-Lutinov

* 22.9.1871 (Lutín)
† 29.11.1923 (Prostějov)

státní příslušnost Rakousko-Uhersko, Československá republika

Karel Dostál-Lutinov byl římsko-katolický kněz, básník, překladatel a publicista.

Karel Dostál píšící se pod názvem rodné obce svého otce Dostál-Lutinov (*22.9.1871 Prostějov - †29.11.1923 Prostějov) pocházel původem z rolnické rodiny. Vystudoval gymnázium v Kroměříži a následně teologickou fakultu na univerzitě v Olomouci. Po vysvěcení na kněze roku 1894 a krátkém působení jako kaplan v Loučné nad Desnou, nastoupil roku 1895 na post kaplana v Novém Jičíně, když nahradil Vincenze Lázeňského.

V novém působišti se opět setkal se svým starším spolužákem a budoucím politikem Msgr. Janem Šrámkem. Podílel se na zakládání a činnostech katolických spolků a politických stran. V dubnu 1897 uspěl v konkurzu moravského zemského výboru na místo duchovního správce ve Výchovném ústavu pro mládež v Novém Jičíně, kde nastoupil ke dni 4. srpna téhož roku. Zlepšilo se jeho postavení, finance, samostatnost a ubytování. Dokonce i při vizitaci olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna se mu dostalo pochvalného uznání.

Přesto si stěžoval na svého představeného: „Já mám chéfa dračisko Němčisko.“ To jen svědčí o jeho nacionalismu a vyhroceném pohledu mladého kněze na své představené. Jeho představený Johann Parsch (*29.10.1847 Uničov – †16.1.1916 Nový Jičín), čestný občan města, byl jeden z nejvýznamnějších děkanů a farářů Nového Jičína.

Po svém příchodu do Nového Jičína se Dostál-Lutinov snažil o obrodu českého katolického duchovního života a stal se zastáncem tzv. Katolické moderny. Z tohoto důvodu založil tiskovinu Nový život, kde v letech 1896-1907 rozvíjel teoretické úvahy, poezii a kritické články.

Za jeho působení navštívil Nový Jičín tehdejší říšský poslanec Tomáš Garrigue Masaryk a spisovatel Josef Svatopluk Machar. Jelikož oba pobývali u svých přátel na dnešní Jiráskově ulici, dříve Ruziczkagasse, která protíná Divadelní ulici přímo u výchovného ústavu, je docela pravděpodobné, že ho oba významní představitelé budoucí Československé republiky osobně navštívili a prohlédli si místo působení Karla Dostála. Karel Dostál-Lutinov zde nakonec působil jen do roku 1904, kdy se stal farářem v Prostějově, kde stál u zrodu křesťanského tělovýchovného spolku Orel.

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Úmrtní matrika

Sčítání lidu 1900- Nový Jičín čp. 226 (Fabrikgasse 10)

Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín- rodina Karla Dostála-Lutinova

(LCh)

Aktualizováno: 28.11.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska