Karel Chobot

* 12.12.1948 (Doubrava)
† 15.6.2022 (Nový Jičín-Straník)

archivář
dílo

Narodil se dne 12. prosince roku 1948 v obci Doubrava u Orlové a pokřtěn byl v tamním katolickém kostele jménem Karel Robert. Jeho dětství tvořily vzpomínky na cesty tramvají z Orlové do Ostravy, návštěvy doubravského loutkového divadla, první školní léta či poutavé biblické příběhy v hodinách náboženství u pana faráře z Církve Československé. Dobývání v dole Doubrava si vyžádalo mnohé životní změny, a tak se rodina přestěhovala do Dlouhé Loučky nedaleko Uničova. Po absolvování místní školy a gymnázia v Uničově, nastoupil Karel Chobot na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně, kde úspěšně vystudoval obor archivnictví a v roce 1982 složil státní rigorózní zkoušku a získal titul Doktor filosofie. To už téměř 10 let působil jako okresní archivář v Novém Jičíně, od roku 1974 na pozici ředitele. Už během gymnaziálních let propadl kouzlu, eleganci a melodice francouzského jazyka, v letech 1982 – 1983 absolvoval Mezinárodní technickou archivní stáž při Národním archivu v Paříži.

Nový Jičín se stal jeho druhým domovem. Místní kulturní veřejnost ho znala jako moderátora a předsedu Pěveckého sboru Ondráš a zároveň dlouholetého člena Literárního klubu. Byl zakládajícím členem a místopředsedou Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína. Byl také místopředsedou a čestným členem České archivní společnosti a z rukou ministra vnitra obdržel medaili „Za zásluhy o české archivnictví“.

PhDr. Karel Chobot byl vysokoškolským pedagogem Univerzity Palackého v Olomouci, kde vychoval několik generací nadějných mladých archivářů, kulturním a vlastivědným pracovníkem, dlouholetým kronikářem města a také moderátorem městských slavností a významných akcí. Ve své publikační činnosti se zabýval především teorií a praxí archivnictví a regionálními dějinami 19. a 20. století.

Literatura:

Bibliografie

Výběrová bibliografie- Vlastivědný sborník Novojičínska, 72/2022

(Lenka Chobotová)

Aktualizováno: 2.7.2024 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska