Julius Viktor Berger

* 9.7.1850 (Nový Jičín)
† 17.11.1902 (Vídeň)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Julius Victor Berger byl synem malíře Ignaze Johanna Bergra, malíř čelní představitel historismu. V letech 1881 - 1887 působil jako profesor Akademie výtvarných umění ve Vídni.

Jeho otec, malíř Ignác Berger, poslal syna studovat na vídeňskou akademii. Zde studoval u profesora Eduarda Engertha a Hanse Makarta. V roce 1874 získal za portrétní skicu císaře Ferdinanda I. velkou zlatou medaili a státní stipendium na tříletý pobyt v Itálii, kde se inspiroval dílem Tiepolovým, které ovlivnilo jeho nástěnné malby. V letech 1881 – 1887 působil Ignác Berger jako profesor na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Vedle nástěnných maleb tvořil mnoho olejů, pastelů, kreseb s náměty historickými, žánrovými, maloval krajiny, portréty, církevní obrazy, ale také krojové studie z okolí Holešova a Uherského Brodu. Ignác Berger získal mnoho ocenění za své malířské umění. Největším úspěchem byla výzdoba justičního paláce ve Vídni. Za svou monumentální malbu Mecenáši výtvarného umění Domu Habsburků, umístěnou na stropě zlatého sálu Uměleckohistorického muzea ve Vídni, získal malíř od císaře zlatou medaili. Julius Viktor Berger patřil k předním moravským a rakouským umělcům své doby. V jeho tvorbě dominuje historicismus a doznívá barokní klasicismus.

Zemřel náhle v pondělí 17. listopadu 1902 večer. Julius Berger toho dne do čtvrt na osm večer v nejlepší náladě prodléval v  sídle spolku Künstlerhaus, odkud se vydal do jedné z restaurací. V té se mu však udělalo nevolno a byl přivolaným fiakrem převezen do svého domu. Než však povoz dorazil do cíle, byl už profesor Berger mrtev. Mrtvice jej skolila v třiapadesátém roku života.

Za své životní dílo se mu dostalo cti být pohřben v čestné galerii vídeňského centrálního hřbitova vedle velikánů své doby.

Odkazy:

Rodná matrika

Úmrtní matrika

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 2.7.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska