Julius Augustin Riedel

* 9.1.1836 (Žilina u Nového Jičína)
† 16.4.1898 (Nový Jičín)

stavitel
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko
čestný občan města 01.10.1880

Julius Augustin Riedel, stavitel v Novém Jičíně, jmenován čestným občanem města Nového Jičína.

Julius Augustin Riedel byl stavitelem z Nového Jičína. Narodil se 9. ledna 1836 jako syn krejčovského mistra Franze Riedla a jeho manželky Barbary, dcery Josefa Sommera. Na počátku své stavitelské kariéry působil nejprve pod svým bratrem stavitelem Carlem Riedlem. Následně již jako společník jeho a dalšího rodáka ze Žiliny u Nového Jičína barona Karla von Schwarz participoval na mnoha stavbách v Dolním Rakousku, Salzbursku, Štýrsku, Korutanech a dalších zemích. Nakonec se Julius Riedel usadil koncem šedesátých let 19. století v Novém Jičíně. Podílel se na dohledu při stavební činnosti města Nového Jičína, stal se poradcem starosty města JUDr. Heinricha Preisenhammera. Po dokončení stavby Krajského soudu v Novém Jičíně byl 1. října 1880 jmenován čestným občanem města Nového Jičína. V roce 1885 při volbách do zastupitelstva Nového Jičína byl úspěšným kandidátem a vstoupil do zdejší politiky. Stal se zástupcem starosty JUDr. Hugo Fuxe a byl při rozhodování o všech nejvýznamnějších stavebních počinech osmdesátých let 19. století v Novém Jičíně, spojených s Otto Thienemannem, nebo při stavbě novojičínské místní dráhy Karlem von Schwarzem. Julius Riedel se také stal majitelem četných pozemků a budovatelem svého soukromého domu na tehdejším Döpperringu, který projektoval architekt Otto Thienemann.

Dne 24. dubna 1869 se jeho manželkou stala Auguste Preisenhammer, dcera soukenického podnikatele z Nového Jičína Maxmiliana Preisenhammera. Společně se svou manželkou Augustou prožili šťastných 18 let až do 19. června 1886, kdy Augusta Riedel v novém domě na dnešní Tyršově ulici ve věku třiceti osmi let zemřela. Velmi často se v literatuře opakuje nesprávné označení této stavby jako dům Anny Riedlové (narozena v roce 1868 v Oravitze, banát tehdejšího Uherska, jako Anna Macun roz. Schlagenhauer), vycházející z městského průvodce vydaného v roce 1903. Jednalo se v tomto případě o jeho druhou manželku, která zdědila jeho dům na dnešní Tyršově ulici a po smrti Julia Riedla se stala dědičkou jeho majetku.

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

Literatura:
Dvořáková, Eva - Polách, Radek - Zezulčík, Jaroslav: Architekti a stavitelé města Nového Jičína. Nový Jičín 2016, s.91-92.

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 9.4.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska