Josef Váňa

* 11.6.1910 (Kopřivnice)
† 11.6.1964 (Nový Jičín)

Učitel, hudební skladatel
dílo

Josef Váňa byl významným hudebním pedagogem, dirigentem, skladatelem a prvním poválečným ředitelem Hudební školy v Novém Jičíně.

Narodil se v Kopřivnici jako syn pekaře Josefa Váni a jeho manželky Antonie, rozené Markové. Již od mládí se u něj projevoval výrazný hudební talent. Po vyučení pekařskému řemeslu a absolvování povinné vojenské služby se přihlásil ke studiu na Hudební a dramatické konzervatoři v Brně. Zde studoval dirigování a kompozici u Jaroslava Kvapila a klavírní hru v Ludvíka Kundery. Konzervatoř absolvoval v roce 1937. Následujícího roku začal působit na Hudební škole v Novém Jičíně. 

V průběhu války byl mimo jiné nuceně nasazen v Polsku, i přesto však stačil v roce 1943 odmaturovat na Učitelském ústavu ve Valašském Meziříčí. 

Po válce byl pověřen vytvořením Městské hudební školy v Novém Jičíně, přičemž se záhy stal jejím prvním ředitelem. Pod jeho vedením se škola rozrůstala, vydobyla si respekt a uznání v širokém okolí a vychovala řadu talentovaných žáků. Z vedení školy odchází v roce 1952, v roce 1956 se pak ze zdravotních důvodů vzdává i veškeré veřejné činnosti. 

Za zmínku stojí i jeho klavírní a vokální kompozice. 

Josef Váňa umírá v Novém Jičíně 11. června 1964. 

Aktualizováno: 15.8.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska