Josef Sapetza

* 15.3.1829 (Všechovice)
† 12.6.1868 (Vídeň)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Josef Sapetza (Joseph Sapeca) byl přírodovědec - botanik, dopisovatel c. k. říšského geologického ústavu. Studoval střední školu v Novém Jičíně. Prozkoumal rostlinstvo v okolí Nového Jičína a výsledky vložil do svého díla "Die Flora von Neutitschein", které vyšlo v roce 1865.

Josef Sapetza, v rodné matrice jako Zapetca, se narodil jako syn sládka ve Všechovicích u Kelče. Vystudoval obecnou a střední školu v Novém Jičíně a po univerzitních studiích se stal učitelem botaniky na gymnáziu v Karlovaci (Karlstadt) v dnešním Chorvatsku. Již v průběhu studií na univerzitě se Josef Sapetza věnoval květeně Moravy a Slezska. V roce 1865 vydal v Pojednáních přírodozkumné společnosti ve Zhořelci zásadní dílo pro Novojičínsko i vzdálenější části moravských Karpat nazvané "Die Flora von Neutitschein. Ein Beitrag zu der Pflanzen-Geographie der mährischen Karpathen". Zde byly poprvé shrnuty poznatky o rozšíření rostlin nejen na území Nového Jičína, ale také z blízkého Štramberka, Hranic a Hukvald.

Sapetzova práce byla ceněna pro svoji přesnost a správnost i v pozdějších letech, kdy např. Eduard Formánek ve své Květeně Moravy a rakouského Slézska na adresu Sapetzy napsal: „Prozkoumáním okolí novojičínského a moravských Karpat dobyl sobě Sapetza zásluh nevšedních; udání jeho jsou veskrze pečlivá a mimo několik málo nesprávných určení zcela spolehlivá; o správnosti velké většiny Sapetzových výčtů dojista se přesvědčil spisovatel tohoto pojednání na samém nalezišti.“

Odkazy:

Rodná matrika

Literatura:
Sapetza, Josef: Beitrag zur Flora von Mähren und Schlesien. – Verh. Zool.-Bot. Ges. Wien 1856.
Sapetza, Josef: Beitrag zur Flora von Mähren. – Verh. Zool.-Bot. Ges. Wien 1860.
Sapetza, Josef: Die Flora von Neutitschein. Ein Beitrag zu der Pflanzen-Geographie der mährischen Karpathen. – Abh. Naturforsch. Ges. Görlitz 1865.
Sapetza, Josef: Nachtrag zu der Flora von Neutitschein. – Abh. Naturforsch. Ges. Görlitz 1868.

(RaP)

Aktualizováno: 3.6.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2022

© 2022, Muzeum Novojičínska