Johann Strauss starší

* 14.3.1804 (Vídeň)
† 25.9.1849 (Vídeň)

státní příslušnost Rakousko

Johann Strauss starší se narodil v rodině hostinského, avšak jeho otec zemřel krátce po jeho narození. Pravděpodobně sám se začal učit hrát na housle, avšak rodině se jeho zájem o hudbu příliš nezdál. Jeho matka s nevlastním otcem rozhodli, že se bude učit knihařskému řemeslu. Johann Straussovi však nebyl spokojen a záhy se přidal do kapely Michaela Pamera. Koncem roku 1819 přestoupil však k Josefovi Lannerovi, který rychle poznal jeho talent. V tom období začal skládat. Koncem roku 1825 Strauss z orchestru Jíosefa Lannera odešel a založil si vlastní. S tím se veřejnosti představil v létě 1826. Od roku 1827 jeho skladby začaly vycházet v tištěné podobě. Orchestr postupně rozšiřoval a přísně od něj vyžadoval důkladnost a dobré ladění. Osobně pozdvihl valčík na novou uměleckou úroveň. Byl i mistrem reklamy, díky čemuž se stal nejpopulárnějším muzikantem ve Vídni. V roce 1834 poprvé odešel se svým orchestrem na zahraniční turné do německých zemí, v roce 1837 potom do Francie a Anglie. Všude měl obrovský úspěch. Po Lannerově smrti roku 1843 se stal hudebním ředitelem dvorních bálů jako c. k. Hofballmusikdirektor.

Dne 17. listopadu 1845 koncertoval se svým orchestrem v Novém Jičíně na bále pořádaném Sebastianem Bilimkem. Na toto vystoupení se dochoval v novojičínském muzeu plakát, který je jediným exponátem na koncertování Johanna Strausse staršího na Moravě.

V srpnu 1848 koncertoval pro císaře Ferdinanda a složil i slavný Radeckého pochod, na počest maršála Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče. Po revoluci v roce 1848 Strauss odešel z dusné atmosféry Vídně na zahraniční turné a po návratu ochořel a 25. září 1849 zemřel.

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 12.3.2024 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska