Johann Nepomuk Preisenhammer

* 8.5.1794 (Nový Jičín)
† 31.7.1880 (Nový Jičín)

podnikatel
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Johann Nepomuk Preisenhammer byl novojičínský soukeník a textilní podnikatel.

Narodil se v domě č. 135 na Dolní bráně v rodině soukeníka Johanna Preisenhammera a jeho manželky Barbory rozené Haas. Navštěvoval městskou školu na Dolní bráně, kde vyučoval vzdělaný tkadlec jménem Prokop. Vyučil se soukenictví a stal se z něj soukenický mistr, který byl 6. června 1814 přijat do soukenického cechu s přidělenou značkou JNP. Na radu svého otce Johanna Preisenhammera se věnoval obchodu a 3. prosince 1825 vystoupil z cechu soukeníků. Dne 11. února 1822 uzavřel manželství s Veronikou, dcerou měšťana Böhma. Obchod se suknem rozšířil i o vlněný sortiment. Až do roku 1838 působil jako obchodník se suknem se samostatnou živností. Dne 14. ledna 1829 zakoupil nový dům č. 96 u Dolní brány a následně 25. července 1842 sousední dům č. 720. V prvním otevřel v roce 1838 svou vlastní výrobnu sukna na jemné vlněné tkaniny a svou malou továrnu vybavil moderními stroji. Brzy poté 6. srpna 1847 odkoupil dům č. 617 včetně pozemků a na této ploše vystavěl roku 1848 dvoupodlažní tovární budovu. V ní zaměstnal na 25 tkalců. V roce 1847 uplatnil do provozu své manufaktury jako druhý parní stroj v Novém Jičíně pro výrobu jemného sukna. Stavba jeho nové továrny včetně parního stroje se stala předmětem bouří a nevole novojičínského dělnictva, které v roce 1848 zaútočilo na jeho továrnu. Musela zasáhnout i Národní garda.

Revolučního ovzduší tehdy využili představitelé soukenického cechu, kteří společně s místním děkanem Franzem Tillem vyburcovali 2. srpna 1848 ke srocení dolní vrstvy novojičínské společnosti. Dav o více než sto lidech se shromáždil před radnicí a dožadoval se po magistrátu zastavení stavby textilní továrny Johanna Nepomuka Preisenhammera. Vyzbrojeni holemi, železnými tyčemi a dalšími zbraněmi se vydali k místu stavby továrny a vyhrožovali její demolicí. Právě tehdy nastoupila novojičínská Národní garda pod vedením krásnobarvíře Karla Pfundhellera, která oddělila dav od továrny a zabránila jejímu zničení. Pod tlakem veřejnosti však přesto magistrát města vydal zákaz v pokračování stavby, zapečetil parní kotel a nařídil sejmout železný tovární komín. Technologický pokrok průmyslové revoluce se však nedal zastavit.

Od šedesátých let 19. století se na řízení Preisenhammerovy firmy podíleli i jeho synové a od roku 1864 i jeho synovec Max Preisenhammer. Firma se stala jednou z nejvýznamnějších vlnařských továren na Moravě.

Johann Nepomuk Preisenhammer řídil svou továrnu až do roku 1860. Dne 22. září ji předal svým synům jako společné vlastnictví - Johann Nepomuk Preisenhammer et Comp. Firma byla následně 1. dubna 1862 zapsána do obchodního rejstříku. Ve stáří se pak věnoval konzultační činnosti, zabýval se svými koníčky jako byl lov, hudba a společenské aktivity. Mezi jeho syny se vyprofiloval JUDr. Heinrich Preisenhammer, jeden z významných starostů města Nového Jičína.

Literatura:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Sešit 4. (16.). Ostrava 2007.
Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Sešit 7. (19.). Ostrava 2005.

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 26.1.2024 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska