Johann Ludwig Alexander von Loudon (Laudon)

* 1762 (Riga)
† 22.11.1822 (Hadersdorf)

Polní podmaršálek, voják
státní příslušnost Rakousko
nejvyšší dosažená hodnost Polní podmaršálek
manželka

Johann Ludwig Alexander von Loudon (Laudon) byl rakouský polní podmaršálek. V roce 1790 se účastnil polního tažení proti Prusům a navštívil také jako člen generálního štábu město Nový Jičín. Zde byl svědkem poslední vůle velitele rakouských armád generalissima Ernsta Gideona von Loudon.

Johann Ludwig Alexander von Loudon zahájil svou vojenskou kariéru v ruských carských službách, kde dosáhl hodnosti kapitána. Na začátku války o bavorské dědictví byl členem regimentu pod velením svého strýce Ernsta Gideona von Loudona. V roce 1787 doprovázel svého strýce jako podplukovník a generálníadjutant v rusko-rakouské válce s Turky. V roce 1790 byl přítomen skonu svého strýce Ernsta Gideona von Loudona v Novém Jičíně a stal se svědkem při sepsání jeho závěti. Tou se stal jeho dědicem. Následně velel 29. pěšímu pluku, který byl v čele války první koalice. Dokázal vyhrát v roce 1793 bitvu u Weißenburgu v Alsasku.

Roku 1796 již v hodnosti generálmajora velel brigádě v Tirolsku. Jeho úkolem bylo obléhání pevnosti Mantova, střežení zemské hranice při Graubünden a Veltlinu. Při útoku francouzských vojsk pod velením generála Barthélemy-Catherine Jouberta však musel ustoupit. Nakonec se Loudonovi zdařilo vyztužit obranu v Tyrolsku a po bitvě u Jenesien se nepřítel dal na ústup. Po bitvě při Valser Joch u Spinges 2. dubna 1797 se stáhl Loudon se svými vojsky do východního Tyrolska a Korutan.

Za své věrné služby a opětovné získání jižních Tyrol obdržel Johann Ludwig Alexander von Loudon rytířský kříž řádu Marie Terezie. V rámci druhé koaliční války se zapojil 15. srpna 1799 do bitvy u Novi a 31. května 1800 do bitvy u Turbigo. Byl povýšen do hodnosti polního podmaršálka a velel divizi v Haliči. V rámci třetí koaliční války se zúčastnil 14. října 1805 bitvy u Elchingenu, avšak v bitvě u Ulmu od 15. října do 20. října 1805, kdy se rakouská vojska pod velením generála Macka von Leibericha vzdala čtyřem francouzským sborům, byl jedním z pěti polních podmaršálků, kteří se dostali do zajetí. V roce 1809 byl Loudon součástí rezervní armády na Moravě. Po Schönbrunnském míru 14. října 1809 mezi císařem Napoleonem Bonapartem a císařem Františkem I. Rakouským opustil Johann Ludwig Alexander von Loudon aktivní vojenskou službu. Zemřel 22. listopadu 1822 na zámku Loudonů v Hadersdorfu u Vídně.

Constantin von Wurzbach: Loudon, Johann Ludwig Alexander Freiherr von. In: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 16. Theil. Wien 1867.
Adolf Schinzl: Laudon, Johann Ludwig Alexius Freiherr von. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 18. Leipzig 1883.

Aktualizováno: 8.1.2016 Tisk