Johann (Hans) Justin Ullrich

* 8.12.1861 (Nový Jičín)
† 7.9.1920 (Moravská Ostrava)

stavitel, starosta
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, ČSR

Johann (Hans Ullrich) působil jako stavitel a stal se posledním německým starostou Moravské Ostravy.

Johann Justin Ullrich se narodil 8. prosince 1861 v domě č. 302 v Novém Jičíně do rodiny soukeníka Ignaze Ullricha a jeho manželky Antonie, dcery Josefa Habigera. Dne 12. prosince téhož roku byl pokřtěn v katolickém ritu. Periodikum Das Kuhländchne nesprávně uvádí jeho narození do Bludovic. Po studiích pracoval deset let na stavebním úřadě ve Vítkovických železárnách. Roku 1893 nastoupil na stavební úřad v Moravské Ostravě, kde se roku 1905 stal členem obecní rady.

Ve dnech 14. května - 17. prosince 1918 byl Hans Ullrich starostou města Moravské Ostravy. Dne 17. prosince 1918 byl donucen na svůj post rezignovat. Tehdy se konala poslední schůze německého městského výboru Moravské Ostravy, zvoleného ještě před říjnovým převratem 1918. Na ní se všichni jeho členové a náhradníci konečně vzdali svých funkcí. Dlouho nemínili vzít na vědomí změněné státoprávní a národnostní poměry a jen důrazné sdělení Okresního národního výboru v Moravské Ostravě, že hodlá přikročit k demokratizaci obecních správ, je přinutilo uznat novou politickou realitu. Přijmuli také  usnesení, ve kterém uvedli, že k rozpuštění městského výboru není zákonného důvodu a počet mandátů v nové správní komisi je pro německé zástupce nedostatečný.

Jménem vlády československého národa v prosinci 1918 převzal správu města Národní výbor a vedením správy města byl pověřen vládní komisař a vyučený obuvník Jan Prokeš (1873-1935). Ten působil již dříve jako poslanec Moravského zemského sněmu v Brně, rakouského parlamentu a následně jako poslanec Poslanecké sněmovny Národního shromáždění ČSR a místopředseda čs. plebisní komise pro Těšínsko.

Jeho syn se jmenoval Dr. Hans Ulrich.

Náš rodák stavitel a starosta Hans Ullrich zemřel 7. září 1920 v Moravské Ostravě.

Literatura:

Das Kuhländchen. III. svazek, č. 1, Nový Jičín 1921, s. 1-2.

Internetový odkaz
Statutární město Ostrava

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika- 2. sňatek

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 6.12.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska