Johann Fichtner

* 14.10.1799 (Prostějov)
† 2.10.1878 (Atzgersdorf u Vídně)

vynálezce
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Johann Fichtner byl známý novojičínský konstruktér, podnikatel a vynálezce.

Již v raném mládí jako student c. k. polytechnického institutu ve Vídni projevoval velké nadání a schopnosti. Záhy po dokončení studií začal Johann Fichtner podnikat v Novém Jičíně a svými nápady udivovat veřejnost. Řada z jeho vynálezů byla patentována, včetně destilačních přístrojů, které se používají ve svém principu na Moravě dodnes. Pro své vynálezy obdržel několik císařských privilegií, díky kterým je mohl uvádět do praxe. Již roku 1822 získal privilegium, které mu umožnilo konstrukci nového objevu Angličana Jamese Watta – parního stroje. Johann Fichtner začal s jejich výrobou a produkcí a roku 1825 v Novém Jičíně sestrojil parní stroj. Ten byl poté zakoupen továrnou na tiskařské stroje v Atzgersdorfu. Majitelem továrny byl podnikatel Joseph Klein (1773 – 1845). Jeho nový parní stroj od Johanna Fichtnera byl velmi podobný vynálezu Jamese Watta. Litinové součásti byly dodány z továrny v Blansku u Brna.

Uvnitř Technického muzea ve Vídni se skrývá řada technických skvostů včetně nejstaršího parního stroje, který se nachází na území nástupnických států Rakouska-Uherska. Tento stroj byl vyroben v Novém Jičíně v r. 1825 Johannem Fichtnerem pro výše uvedenou továrnu na tiskařské stroje v Atzgersdorfu. Po restaurování anglickými odborníky na parní stroje je vystaven v sekci parních strojů a je plně funkční.

Jako ředitel schwarzenberských strojíren v St. Stefan ve Štýrsku (od roku 1825) se Johann Fichtner podílel na konstrukci lodního šroubu Josefa Ressla (1793 – 1857). Bez něj by svůj vynález neuvedl do chodu.

Literatura:
Janetschek, Hellmut: Johann Fichtner, ein Techniker und Industrieller des alten Österreich. In: Blätter für Technikgeschichte. In: Technisches Museum Wien 46/47 (1984/1985).

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 25.9.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska