Jiří Gajdůšek

* ? (Životice u Nového Jičína (?))
† 17.11.1719 (Nový Jičín)

státní příslušnost Rakousko

Jiří (Jura) Gajdůšek byl zbojník, kapitán zbojnické družiny, popravený za své zločiny v roce 1719 na náměstí v Novém Jičíně.

Pravděpodobně pocházel z obce Životice u Nového Jičína, o čemž svědčí pouze sekundární údaje z jeho pozdějšího řádění v regionu. Jiří Gajdůšek zvaný Jura utekl v mládí z panského dvora na Novojičínsku před panskými dráby. Následně sestavil vlastní zbojnickou družinu, se kterou působil v letech 1705-1719 na rozsáhlém území hukvaldského panství a sousedních statků. Důležitým teritoriem působnosti Gajdůškovy družiny bylo okolí Životic u Nového Jičína. Řádění Gajdůškovy skupiny probíhalo již od roku 1705, kdy na hukvaldském panství musely být posíleny jednotlivé posádky. Město Brušperk vyslalo téhož roku na hrad Hukvaldy deset mužů na stráž (vartu) a později vystrojilo další čtyři mušketýry. V roce 1707 měla tato loupežnická družina přepadnout zámek v Trnávce, kde měla těžce zranit bývalého hukvaldského hejtmana Maxmiliána Harasovského z Harasova (* ? - †13. 11. 1710 Hlučín). Po jistý čas se Gajdůšek spojil s dalším známým zbojníkem Odřejem Fucimanem zvaným Ondráš. Toho spravedlnost dostihla 1. dubna 1715, kdy byl zabit svými druhy.

Doba to byla nelehká, roku 1715 přišla velká morová rána na Moravu a k tomu ještě zbojníci.

V údolí Stranického potoka se dodnes nachází cesta, která představuje zachovaný úsek staré trasy z Valašského Meziříčí do Nového Jičína. Často byla využívána zejména kupeckými povozy. Právě tato část mezi Straníkem a Kojetínem, procházející úzkým divokým údolím se značným stoupáním, byla pro kupce na počátku 18. století nebezpečná. Podle pověstí tu na povozy číhali zbojníci, kteří obchodníky přepadávali a okrádali o zboží i peníze. Mezi nimi byl i známý zbojník Jura Gajdůšek.Další známé místo Gajdůškova řádění bylo Pádolí u Veřovických vrchů.

Dne 29. 7. 1716 vydal císař Karel VI. přípis k potrestání zbojníků. Jejich záškodná činnost měla být vojensky potlačena.

Nakonec byl Jiří Gajdůšek s velkou částí své družiny chycen a 17. listopadu 1719 popraven na náměstí v Novém Jičíně. Někteří zbylí zbojníci až do roku 1736 stále znepokojovali tento kraj.

V roce 1898 se našlo v Životicích při kopání na statku u jedné stoleté lípy 92 kusů zlatých uherských dukátů z 15. a 16. století. Majitel statku - rychtář je rozdal chudým rodinám.

Literatura:

Das deutsche Kuhländchen I.Nový Jičín 1919.
Baláš, Miloslav: Topografie Nového Jičína v 16. a 17. století. Nový Jičín 1961.
Tichánek, Jiří: Ondráš - Po stopách legendárního zbojníka. Opava 2009.

(RaP)

Aktualizováno: 30.11.2016 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska