Jaroslav Bělík

* 22.2.1934 (Nový Jičín)
† 22.2.2021 (Nový Jičín)

pedagog
státní příslušnost Československá republika, ČSSR, Česká republika
dílo

Jaroslav Bělík byl středoškolský profesor, dlouholetý člen a místopředsedu Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína a čestný člen tohoto spolku, propagátor díla Gregora Mendla, dlouholetý člen redakční rady Novojičínského Zpravodaje, fotograf a dokumentarista Nového Jičína. Narodil se v Novém Jičíně dne 22. 2. 1934.

Jaroslav byl známý nadšenec biologie, vynikající fotograf a středoškolský pedagog Střední zdravotnické školy, dnešní Mendelovy střední školy v Novém Jičíně, kde působil čtyřicet let až do odchodu do penze v roce 1996. Učitelské povolání vykonával velmi rád. Věnoval mu mnoho svých tvořivých sil. Měl krásný vztah k žákům, kteří mu to při různých příležitostech také dávali najevo. Naposledy právě při jeho závěrečném pobytu v nemocnici.

Byl znám také jako vynikající nadšený amatérský fotograf a dokumentarista našeho města. Také jako modelář, milující letecké modelářství, zvláště pak modely, které byly řízeny na dálku. Potřebné technické zařízení nebylo v jeho době běžně k dispozici, proto si rádiovou aparaturu sestavoval sám; byl radioamatérem, který měl oprávnění dorozumívat se s celým světem v pásmu krátkých rozhlasových vln.

Ač svou profesi přírodovědec, rozhodně nikdy nezapíral technicko-dokumentační zájmy, které mu zabíraly veškerý možný volný čas. Pořídil stovky hodin audio a videozáznamů především z činnosti pěveckého sboru Jitřenka, pěveckého sboru Ondráš a Literárního klubu. Potkáváme ho při pozoruhodných událostech města Nového Jičína, an vášnivě a rád zaznamenává vše podstatné pro budoucí paměť dalších století, byť v posledních letech vzhledem ke zdravotním problémům namáhavěji a méně často. Kdo ho poznal blíže, byl překvapen jeho zaujetím pro technické novinky, počítač nevyjímaje, neboť ten se již dávno stal jeho největším „koněm“ a zdrojem informací.

Jaroslav Bělík jako pilný vlastivědný pracovník publikoval na stránkách Zpravodaje několik článků, objasňujících osobnosti regionu, zvláště pak zakladatele genetiky Gregora Mendla, nebo články o 18. poledníku, procházejícím Nový Jičínem.

Napsal dvě knihy: Čítanka pocitů vznikala v době jeho aktivního pedagogického působení na Střední zdravotnické škole v Novém Jičíně, kdy pro potřeby školní výuky sepsal příklady komunikace mezi sestrou a pacientem. Ministerstvo zdravotnictví umožnilo vydání těchto příkladů a na učebnici dalo schvalovací doložku, že je možno tento text používat ve výuce na zdravotnických školách. Sborník vzpomínek je výpovědí spolužáků a přátel o novojičínském Gymnáziu. Ty jsou také ilustrovány několika sty fotografií ze života studentů gymnázia.

Ve fotografické oblasti připravil panoramatické fotografie města Nového Jičína, které pak byly uveřejněny ve dvou kalendářích. Největším dílem posledních let byla digitalizace veškerého jeho vlastního audio a video archivu.

Zemřel v pondělí 22. 2. 2021.

(Karel Chobot)

Aktualizováno: 22.2.2022 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska