Jan mladší z Žerotína

* ? (Nový Jičín)
† 15.2.1583 (Náměšť nad Oslavou)

povýšení do šlechtického stavu
predikát z Žerotína
statky a panství Nový Jičín, Štramberk, Náměšť nad Oslavou

Jan (Johann) mladší z Žerotína (též Jan ze Žerotína a Náměště nebo Jan starší ze Žerotína) byl moravský šlechtic, humanista a mecenáš. Byl znám podporou Jendoty bratrské na svých panstvích. Roku 1579 díky jeho podpoře byla v bratrské tiskárně v Kralicích vytištěna první Bible, uceleně přeložená do češtiny.

Jako majitel města Nového Jičína se rozhodl 5. července 1558 prodat novojické panství Janovi Kropáčovi z Nevědomí na Hranicích za 39.000 moravských zlatých čili 19.500 kop českých bílých grošů. Vzhledem k tomu, že v Novém Jičíně byl znám tvrdý Kropáčův postoj vůči poddaným, celá městská obec se rozhodla, že neuzná novou vrchnost. Usnesla se, že zaplatí tuto vysokou kupní cenu Janovi ze Žerotína. Současně se dohodli, že se poddají s celým panstvím císaři Ferdinandovi I. Habsburskému. A tak již 20. července 1558 po přijetí delegace města, v níž byl i známý Ondřej Řepa, byl zvláštním listem přijat Nový Jičín pod ochranu císaře a zval se městem komorním, protože odváděl své dávky do královské komory - pokladny, čímž se stal zeměpanským statkem.

Jeho první manželkou byla Marta "Marjána" Černohorská z Boskovic (? - Vídeň 14.10.1574), dcera Ladislava Velena Černohorského z Boskovic and Bohunky z Lipé. Druhou manželkou se stalaroku 1578 Magdalena Slavatová z Chlumu a Košumberka (? - 1593).

Literatura:
Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Sešit 10. (22.). Ostrava 2007.

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 15.2.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2023

© 2023, Muzeum Novojičínska