Ivan Landsmann

* 26.2.1949 (Nový Jičín)
† 17.3.2017 (Praha)

spisovatel
státní příslušnost ČSR, ČSSR, Česká republika

Ivan Landsmann byl český spisovatel, původním povoláním však horník. Jeho autobiografické knihy byly psány živým stylem, postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem.

Otec Ivana Landsmanna pracoval jako technický úředník v Tatře Kopřivnice, matka jako dělnice. Dětství prožil v Havířově-Šumbarku. Ivan Landsmann se učil na malíře pokojů, ale učení nedokončil. Později pracoval jako závozník a nastoupil na vojnu do Přáslavic u Olomouce. Po dokončení povinné vojenské docházky pracoval šestnáct let na dole Antonín Zápotocký, nejdříve jako horník, později jako předák v geologickém průzkumu. Oženil se a měl dvě dcery. V červnu 1985 odjel za bratrem do Kanady a chtěl u něho zůstat. Po dvou měsících však musel Kanadu opustit. Na zpáteční cestě požádal při mezipřistání v Amsterdamu o politický azyl. Po těžkých začátcích bez znalosti holandštiny nebo angličtiny se seznámil s dalším českým emigrantem, písničkářem Jaroslavem Hutkou. Už v Kanadě začal s psaním zápisků. Na Hutkův popud pokračoval v psaní vzpomínek na práci v dole, zamýšlené z počátku hlavně jako terapie pro překonání traumat způsobených samotou a emigrací. Náhodou se tak odkryl Landsmanův vypravěčský talent. Později získal v Holandsku politický azyl, také na přímluvu Josefa Škvoreckého, který ho po přečtení části deníku označil, v dopise zaslaném holandským úřadům, za předního českého spisovatele. Ještě v devadesátých letech žil autor v Holandsku. V roce 2001 se vrátil do České republiky a několik let se marně pokoušel získat české občanství a tím například právo na penzi. Nějaký čas pracoval u ostrahy v pražském knihkupectví.

Autorova první a nejoceňovanější kniha Pestré vrstvy vznikala během Landsmannova exilu v Holandsku a vyšla až po třinácti letech od svého dokončení v roce 1999. V první části se vrací do doby před emigrací a s použitím hornické mluvy zachycuje autenticky život na šachtě v „ocelovém srdci“ komunistického Československa. V druhé části popisuje svou emigraci do Kanady a posléze krušné chvíle následující po příjezdu do Holandska. Román získal nejvíce hlasů v anketě Lidových novin o Knihu roku 1999.

Podle knihy vznikla v Divadle Petra Bezruče stejnojmenná divadelní hra oceněná v roce 2011 Cenou Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo. Podle hry vznikl později televizní záznam natočený v areálu Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice.

Další záznamy napsané během emigrace navazující na první knihu vydal Landsman v knihách Fotr a Vězení na svobodě, ukazující tvrdý život emigranta v Rotterdamských ubytovnách a hospodách. V roce 2008 vyšla kniha Šestý smysl zaznamenávající autorovy návraty domů po roce 1989.

Dílo:
Pestré vrstvy, 1999.
Fotr, 2000.
Vězení na svobodě, 2002.
Šestý smysl, 2008.

Internetové odkazy:
Wikipedie

(RaP)

 

Aktualizováno: 30.3.2017 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska