Hugo Fux von Volkwarth st.

* 4.1.1844 (Jevíčko)
† 17.5.1907 (Karlovy Vary)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko
povýšení do šlechtického stavu 1906
predikát šlechtic von Volkwarth
čestný občan města 19.12.1880

JUDr. Hugo Fux von Volkwarth byl novojičínský právník a dlouholetý starosta města.

Narodil se v rodině c. k. úředníka krajského soudu a pozdějšího prezidenta krajského soudu ve Znojmě Friedricha Fuxe. Mladý Hugo Fux nejprve studoval v Kroměříži, poté v Olomouci a v Brně. Práva studoval od roku 1862 ve Vídni a následně od roku 1869 byl prvním státním zástupcem v Novém Jičíně. Stal se starostou města Nového Jičína v letech 1879 - 1899, od roku 1883 poslanec Moravského zemského sněmu. Při své advokátní praxi získal pověst úspěšného obhájce a právního zástupce. Po svém vstupu do komunální politiky se podílel na vzniku Novojičínské záložní banky a stal se zakladatelem novin „Neutitscheiner Wochenblatt“. Založil spolek Neutitscheiner Musikverein a roku 1882 střelecký spolek. Jako starosta města se zasloužil o zavedení železniční dopravy, postavení městského chudobince, školských zařízení a přestavby Rudolfovy městské nemocnice. Již roku 1880 byl za své zásluhy jmenován čestným občanem města Nového Jičína a následně oceněn rytířským křížem Řádu Františka Josefa a Řádem železné koruny, od roku 1906 byl povýšen do šlechtického stavu (Dr. Hugo Fuchs Edler von Volkwart 27. 1. – 6. 3. 1906). Jeho manželkou se stala Karolina rozená Preisenhammer.

Hugo Fux byl třikrát ženatý. Jeho druhou manželkou se stala Karolina, dcera majitele novojičínské soukenické továrny Johanna Nepomunka Preisenhammera.

Rodná matrika (SOA Zámrsk)

Oddací matrika (sňatek s Karolinou Preisenhammerovou)

Úmrtní matrika

Sčítání lidu 1880, Nový Jičín 8 (Stadtplatz 8)

Sčítání lidu 1890, Nový Jičín 8 (Stadtplatz 8)

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Sešit 9. (21.). Ostrava 2006.

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 17.5.2022 Tisk