Hugo Augustin Theodor Hückel
* 9.8.1899 (Nový Jičín)
† 3.3.1947 (Vídeň)
podnikatel, vynálezce
státní příslušnost | Rakousko-Uhersko, Československá republika, Německo, Rakousko |
---|
Hugo Augustin Theodor Hückel byl členem novojičínské kloboučnické podnikatelské rodiny, vynálezce, průkopník letů do vesmíru.
Hugo Hückel se narodil 9. srpna 1899 ve vile na Revoluční ulici č. 36 v Novém Jičíně do kloboučnické rodiny Huga a Christine Hücklových. Podobně jako jeho příbuzní měl i on velký zájem o techniku a vynálezy. Jeho bratrem byl Herbert Hückel (nar. 1901) a sestrou Christine Hückel (nar. 1903).
Po studiích pěti tříd na novojičínské reálce byl účasten jako sedmnáctiletý abiturient ve světovém válečném konfliktu u telegrafického regimentu v jihotyrolském St. Pölten. Po jeho skončení a vznikem Československé republiky pokračoval od roku 1919 ve studiu na vídeňské vyšší technické škole, kterou v roce 1923 završil titulem inženýra. Jako člen kloboučnické rodiny světového jména se v letech 1926 – 1927 seznamoval v amerických kloboučnických firmách s inovacemi na technickém poli. Nechyběla mezi nimi proslulá firma Stetson z Philadelphie, Crofut&Knopps a Max Lachlau. Bohužel v té době se začaly projevovat první příznaky nemoci tuberkulózy kostí. V roce 1928 pojal za manželku Edith Felkelovou, se kterou měl čtyři syny. V té době se stává aktivním členem Společnosti pro cesty do vesmíru (Verein für Raumschiffahrt). Jejími zakladateli byli mladí avšak významní techničtí konstruktéři té doby – Hermann Oberth, Johannes Winkler nebo známý Wernher von Braun. Své hlavní sídlo měla v dnešní polské Wroclawi. Společnost vydávala vlastní časopis zvaný Raketa (Die Rakete) a snažila se o výzkum v oblasti pokusů s lety do vesmíru. V roce 1931 Hugo Hückel a Johannes Winkler zkonstruovali raketu nazvanou „Hückel-Winkler 1“ a úspěšně otestovali její letecké schopnosti. Jako první raketa se spalovacím pohonem v Evropě vzlétla směrem do vesmíru se jménem našeho rodáka. Dosáhla výšky více než 1500 stop při patnáctisekundovém letu a světový tisk se rozepsal o této události. Další test se uskutečnil v roce 1932 s mohutnou raketou „Hückel-Winkler 2“, avšak nebyl úspěšný a raketa krátce po startu explodovala. Start této rakety byl zachycen na filmových záběrech a je k dispozici na internetovém serveru YouTube. Financování tohoto náročného vědeckého výzkumu zajišťoval právě Hugo Hückel prostřednictvím poboček kloboučnické továrny ve Vídni a v Ratiboři. Všechny další pokusy s raketovým létáním byly s příchodem nového německého kancléře Adolfa Hitlera ukončeny a pouze několik členů společnosti přistoupilo na nové armádní požadavky německého zbrojařského průmyslu. Byl mezi nimi Wernher von Braun, konstruktér raket V-2 a pozdější strůjce amerického letu na Měsíc. Hugo Hückel i Johannes Winkler spolupráci odmítli a věnovali se jiné činnosti, která neměla armádní charakter. I přesto náš rodák zůstal zapsán jako průkopník letů do kosmu a raketa se jménem Hückel se stala předchůdcem velikánů jménem Sputnik, projekt Apollo nebo Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
Hugo Hückel umírá 3. března 1947 ve Vídni a je pohřben na hřbitově v Hietzingu. Jeho manželka Edith jej následovala 12. ledna 1976.
Odkazy:
Archivní fond Archiv města Nový Jičín, přihlašovací karta obyvatel
(RaP, LCh)
Aktualizováno: 14.1.2022 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita