Hugo Augustin Theodor Hückel

* 9.8.1899 (Nový Jičín)
† 3.3.1947 (Vídeň)

podnikatel, vynálezce
státní příslušnost Rakousko-Uhersko, Československá republika, Německo, Rakousko

Hugo Augustin Theodor Hückel byl členem novojičínské kloboučnické podnikatelské rodiny, vynálezce, průkopník letů do vesmíru.

Hugo Hückel se narodil 9. srpna 1899 ve vile na Revoluční ulici č. 36 v Novém Jičíně do kloboučnické rodiny Huga a Christine Hücklových. Podobně jako jeho příbuzní měl i on velký zájem o techniku a vynálezy. Jeho bratrem byl Herbert Hückel (nar. 1901) a sestrou Christine Hückel (nar. 1903).

Po studiích pěti tříd na novojičínské reálce byl účasten jako sedmnáctiletý abiturient ve světovém válečném konfliktu u telegrafického regimentu v jihotyrolském St. Pölten. Po jeho skončení a vznikem Československé republiky pokračoval od roku 1919 ve studiu na vídeňské vyšší technické škole, kterou v roce 1923 završil titulem inženýra. Jako člen kloboučnické rodiny světového jména se v letech 1926 – 1927 seznamoval v amerických kloboučnických firmách s inovacemi na technickém poli. Nechyběla mezi nimi proslulá firma Stetson z Philadelphie, Crofut&Knopps a Max Lachlau. Bohužel v té době se začaly projevovat první příznaky nemoci tuberkulózy kostí. V roce 1928 pojal za manželku Edith Felkelovou, se kterou měl čtyři syny. V té době se stává aktivním členem Společnosti pro cesty do vesmíru (Verein für Raumschiffahrt). Jejími zakladateli byli mladí avšak významní techničtí konstruktéři té doby – Hermann Oberth, Johannes Winkler nebo známý Wernher von Braun. Své hlavní sídlo měla v dnešní polské Wroclawi. Společnost vydávala vlastní časopis zvaný Raketa (Die Rakete) a snažila se o výzkum v oblasti pokusů s lety do vesmíru. V roce 1931 Hugo Hückel a Johannes Winkler zkonstruovali raketu nazvanou „Hückel-Winkler 1“ a úspěšně otestovali její letecké schopnosti. Jako první raketa se spalovacím pohonem v Evropě vzlétla směrem do vesmíru se jménem našeho rodáka. Dosáhla výšky více než 1500 stop při patnáctisekundovém letu a světový tisk se rozepsal o této události. Další test se uskutečnil v roce 1932 s mohutnou raketou „Hückel-Winkler 2“, avšak nebyl úspěšný a raketa krátce po startu explodovala. Start této rakety byl zachycen na filmových záběrech a je k dispozici na internetovém serveru YouTube. Financování tohoto náročného vědeckého výzkumu zajišťoval právě Hugo Hückel prostřednictvím poboček kloboučnické továrny ve Vídni a v Ratiboři. Všechny další pokusy s raketovým létáním byly s příchodem nového německého kancléře Adolfa Hitlera ukončeny a pouze několik členů společnosti přistoupilo na nové armádní požadavky německého zbrojařského průmyslu. Byl mezi nimi Wernher von Braun, konstruktér raket V-2 a pozdější strůjce amerického letu na Měsíc. Hugo Hückel i Johannes Winkler spolupráci odmítli a věnovali se jiné činnosti, která neměla armádní charakter. I přesto náš rodák zůstal zapsán jako průkopník letů do kosmu a raketa se jménem Hückel se stala předchůdcem velikánů jménem Sputnik, projekt Apollo nebo Mezinárodní vesmírná stanice ISS.

Hugo Hückel umírá 3. března 1947 ve Vídni a je pohřben na hřbitově v Hietzingu. Jeho manželka Edith jej následovala 12. ledna 1976.

(RaP)

Odkazy:

Oddací matrika

Archivní fond Archiv města Nový Jičín, přihlašovací karta obyvatel

Archivní fond

(LCh)

Aktualizováno: 6.12.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska