Heinrich Joseph Aloys (August) Schwach

* 19.9.1829 (Nový Jičín)
† 6.5.1902 (Graz)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Heinrich Joseph Aloys se narodil do rodiny městského lékaře Augustina Schwacha (1794 Nový Jičín - ?), bývalého žáka vzdělávacího ústavu v Kuníně a doktora medicíny, a jeho manželky Barbary rozené Schenk (1800 - ?), dcery obchodníka se suknem Franze Maximiliana Schenka.

Po ukončení gymnázia studoval nejprve práva v Olomouci, ale brzy se začal věnovat malířství. Byl žákem profesora na vídeňské Akademii výtvarných umění Waldmüllera a soukromě u profesora Karla Rahla. Poté se přestěhoval do Štýrského Hradce. Své vzdělání si rozšířil také v Antverpách, Düsseldorfu a Bruselu.

Po návratu do Štýrského Hradce pracoval především jako restaurátor. Byl autorem freskové výzdoby několika veřejných budov ve Vídni, oltářních obrazů v kostelích. Působil také jako pedagog na Obchodní akademii a Zemské kreslířské akademii, jejíž se později stal ředitelem. Roku 1895 byla založena ve Štýrském Hradci Zemská obrazová galerie, která byla provozvána v rámci Zemského muzea Joanneum, v počátku pod společným vedením Karla Lachera a Heinricha Swacha.

Úmrtní matrika

(RaP, LCh)