Heinrich Ernest Hohl

* 15.1.1869 (Nový Jičín)
† 24.10.1933 (Nový Jičín)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Československá republika

Heinrich Hohl (1868 Nový Jičín – 1933 Nový Jičín) byl novojičínský hoteliér, zakladatel kavárny a hotelu Heinrichshof.

Heinrich Hohl se narodil 15. ledna 1869 v domě č. 8 jako syn hostinského Augusta Hohla, syna Augusta Hohla a jeho ženy Rosalie rozené Heinrich, a jeho manželky Antonie rozené Pischke.dcery Johanna Pischke a jeho manželky Antonie. Heinrichův otec byl v minulosti nájemcem hostince „U zlatého lva“, hotelu „Evžen“, kavárny „Schermer“ a kavárny „Laudon“.

Poblíž zámku v Novém Jičíně nechal v roce 1899 vystavět kavárnu ve vídeňském stylu, která se brzy stala nejhonosnější v okolí. V noci z 22. na 23. prosince roku 1899 novojičínský rodák Heinrich Hohl vdechl své nové kavárně život. I přesto, že v tento sváteční čas nebylo obvyklé zahajovat provoz společenských zařízení, Heinrichu Hohlovi se to skvěle povedlo. Již v prvních okamžicích slavnostního otevření dolehla do Nového Jičína atmosféra tehdejšího hlavního města: Vídeňská kavárna s vídeňským životem.

Nové kavárně předcházela starší barokní zástavba na rohu tehdejší Radniční a Zillichovy ulice. Ustoupila stavbě novohistorického objektu kavárny, bohaté na štukové dekorace fasády a hlásícími se architektonickými prvky secese. Autory realizace stavby byla novojičínská stavební firma Josefa Bluma. Ohromující jsou dodnes nádherné interiéry s původní obrazovou výzdobou včetně jídelny. Kavárna první třídy „Heinrichshof“ nabízela již v době svého otevření elegantně vybavené sály, velký výběr ilustrovaných časopisů a deníků a k dispozici byl mnohadílný Meyersův konverzační lexikon jako pomůcka pro rozšíření vědomostí. Pro hosty byl připraven velký kavárenský sál i separované klubové místnosti, pro hráče dva nové kvalitní Seifertovy billiárdy. Celý komplex byl vybaven ústředním vytápěním. No a úžasný celek kavárny a restaurace doplňovala výtečná vídeňská kuchyně, karvinské císařské pivo, originální měšťanské plzeňské pivo, mnichovské pivo Spatenbräu nebo vynikající podávané víno. Od prvopočátku existence kavárny se přijímaly objednávky na slavnostní obědy a svatební menu.

Roku 1907 byla rozšířena o secesní hotelovou přístavbu, společně s budovou kavárny slouží veřejnosti dodnes pod názvem Hotel Praha.

Manželkou Heinricha Hohla se ve Vídni stala 14. prosince 1921 Serafine Kröner. Svou celoživotní lásku si vzal až po smrti své matky Antonie Hohlové (?-26.12.1920 Nový Jičín).

Odkazy:

Rodná matrika

Rodná matrika

Úmrtní matrika

(RaP, LCh)

 

Aktualizováno: 24.10.2022 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2023

© 2023, Muzeum Novojičínska