Gregor Johann Mendel

* 20.7.1822 (Hynčice)
† 6.1.1884 (Brno)

opat, zakladatel genetiky
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko
farnost
kněžské vysvěcení
působení v Novém Jičíně

Johann Mendel byl rodák z Kravařska, rakouský přírodovědec moravského původu, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Působil jako mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně.

Narodil se dne 20. července 1822 v Hynčicích ve Slezsku. Po absolvování triviální školy v Hynčicích a piaristické školy v Lipníku nad Bečvou a složení maturity na opavském gymnáziu studoval na Filozofické fakultě univerzity v Olomouci. Později vstoupil do semináře. Roku 1843 vstoupil do augustiniánského kláštěra sv. Tomáše na Starém Brně a přijal řeholní jméno Gregor (Řehoř).

V Novém Jičíně mu byl na počest postaven pomník a pojmenován po něm park, dnešní Smetanovy sady.

Postavením pomníku Gregoru Johannu Mendlovi se zabývalo město Nový Jičín již v roce 1927. Byla ustavena pracovní komise, která vypsala soutěž pro sochaře. Vyhrál ji akad. sochař Josef Obeth (1874 Terezín u Mikulovic ve Slezsku - 1961 Dächingen). Ideu sousoší umělec nazval „V zrcadle stvoření“ („Im Spiegel der Schöpfung“). Oceněno bylo i samotné monumentální pojetí sousoší. V roce 1929 po projednání projektu ve finanční komisi byla Obethovi zakázka potvrzena současně s připomínkami a návrhy na typ materiálu. Hlava busty a postavy musely být z kvalitního granitu (žuly) a mramoru. Sousoší muselo být napojeno na přívod městského vodovodu pro vodotrysky a postavy nesměly mít erotické prvky. Finanční rozpočet zněl na 100.000,- Kč. Částka ale byla překročena o 25.000,- Kč, které byly zaplaceny z rozpočtu města a ze sbírek mezi obyvateli Nového Jičína. Na stavbě podloží sochy a sochy samé se intenzivně pracovalo v průběhu roku 1930. Základ podstavce má rozměr 3,8 x 3,8 m a sahá do hloubky 1,5 m. Výška sousoší nad chodníkem je 7,2 m. Na jeho tvorbu bylo spotřebováno 50 q cementu, 18 m3 štěrku a 11 m3 písku. Autor celkové dokončení díla stanovil až na rok 1931. To se městu hodilo, neboť mu bylo na tentýž rok svěřeno uspořádání „sedmého slezského kulturního týdne“ a odhalení pomníku Mendla se stalo v neděli dne 5. července 1931 „zlatým hřebem“ celých slavností.

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 20.12.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska