Gottfried Ignaz Mittel

* ?
† 14.10.1715 (Nový Jičín)

Novojičínský ranhojič a lazebník Gottfried Ignaz Mittel.

V roce 1646 si koupil lazebnu v Novém Jičíně Hans Mittel, původem rodák z hornobavorského Eichfeldu. Ještě před touto koupí působil jako lazebnický tovaryš u Hanse Saligera. Po smrti svého mistra se však osamostatnil. Za manželku si vzal vdovu po svém mistrovi Magdalenu Saligerovou. V roce 1697 odkoupila po Hansově smrti lazebnu jeho druhá manželka Judita Mittelová.

Ještě v témže roce ji koupil syn Gottfried Ignaz Mittel. Ten se vedle lazebnictví zabýval i ranhojičstvím. V domě morové epidemi v 1715 byly však jeho lázně nepochybně uzavřeny a Gottfried Ignaz Mittel se zabýval ranhojičstvím v morovém lazaretu, který byl zřízen na nedalekých Hliníkách. Měsíc po vypuknutí nákazy jej dne 14. října 1715 zde zastihla smrt. Pohřben byl i se svým malým synkem přímo na místě lazaretu, což o něm dnes hlásá náhrobní deska vedle tzv. morové kaple.

Městské lázně byly v roce 1721 přenechány jeho manželce Anně Marii Mittelové. Ta je obratem převedla na svého nového manžela, kterým se stal lazebník a ranhojič Josef Nippicher.

Literatura:
Zezulčík, Jaroslav: Rána morová. Nový Jičín 1996.

(RaP)

Aktualizováno: 13.8.2015 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2023

© 2023, Muzeum Novojičínska