Gerhard Matuschka

* 22.4.1932 (Nový Jičín)
† 2009 (Ingolstadt)

kadeřník, podnikatel

Gerhard Matuschka byl světově proslulý kadeřník původem z Nového Jičína.

Gerhard Matuschka se narodil v roce 1932 v Novém Jičíně. Jeho otec byl úspěšný krejčí a vedl svou firmu s 22 zaměstnanci. Jeho rodiče se za války rozvedli a matka se provdala za kadeřníka ze Slovenska. Otec společně s novou manželkou byl odsunut z Československa. Gerhard se po druhé světové válce válce vyučil v roce 1951 na odborné škole v Hranicích na Moravě a v Ostravě se specializoval se na dámské účesy. Po vyučení pracoval nejprve v Novém Jičíně. První kadeřnické soutěže se zúčastnil v roce 1956 a hned postoupil do krajské soutěže a poté na mistrovství republiky do Karlových Varů. Mistrovských soutěží se pak zúčastňoval každý rok a na pěti z nich byl první.

Jméno Gerhard Matuschka se v kadeřnictvích stávalo pojmem a Gerhard Matsuchka odešel roku 1964 do Prahy. Tehdy dostal za úkol vybudovat špičkové kadeřnické pracoviště v Praze Ve Smečkách. Po adaptaci provozovny zde začalo fungovat Vlasové studio, ve kterém působila řada významných kadeřníků. Ve Vlasovém studiu působil patnáct let. V roce 1979 odešel do Německa, kde s manželkou otevřeli kadeřnictví a začali spolupracovat s odborným časopisem Deutsche Friseur. Uveřejňovali zde technické kresby, návody a nové účesy.

Protože dobře znal potřeby profesionálního kadeřnictví a věděl jaké přípravky nabídnout zákazníkům pro domácí péči, začal spolu se svou ženou roku 1985 budovat výrobu vlasové kosmetiky. Od roku 1992 je na českém trhu vlasové kosmetiky pobočka firmy – Matuschka International s.r.o., které prodává cca 70 výrobků značky Top Hair Matuschka Haarkosmetik do celé republiky a zahraničí.

I když pan Gerhard Matuschka už nežije, firma Matuschka International s.r.o. v Praze v jeho tradici úspěšně pokračuje s prodejem kosmetiky. Manželka pana Matuschky Marie je již v důchodu, ale jejich dcera Renate, která se v tomto směru  potatila, se v Německu kadeřnické profesi nadále věnuje.

Odkazy:

Archiv města Nový Jičín, Přihlašovací karta obyvatel 1910-1948

Archiv města Nový Jičín, Přihlašovací karta obyvatel 1938-1945

Internetový zdroj:

Databáze knih
Novinky.cz
Top Hair Matuschka E-shop

(RaP)

Aktualizováno: 13.4.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska