Friedrich hrabě von Beck-Rzikowsky

* 21.3.1830 (Freiburg im Breslau)
† 19.2.1920 (Vídeň)

voják, generálplukovník
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Rakouská republika
nejvyšší dosažená hodnost generálplukovník
manželka Anna Marie Rzikowsky von Dobrzicz
povýšení do šlechtického stavu 1861
predikát hrabě von Beck
statky a panství

Friedrich hrabě von Beck-Rzikowsky (*21.3.1830 Freiburg im Breisgau - †9.2.1920 Vídeň) byl tajný rada, generálplukovník a v letech 1881-1906 náčelníkem generálního štábu rakousko-uherské armády. 

Friedrich Beck se narodil do rodiny profesora chirurgie a oftalmologie Karla Josepha Becka. Jeho bratr Bernhard Oktav Beck byl vojenským lékařem. V roce 1846 vstoupil Friedrich Beck do armády. Sloužil jako nadporučík u pěchoty a ženistů, než se dostal do generálního štábu armády. V letech 1848-1849 se zúčastnil bojů v Uhrách. Po dokončení vojenské školy se stal kapitánem II. třídy v generálním štábu a zúčastnil se italského tažení a bitvy u Magenty. Za zásluhy obdržel od císaře Františka Josefa I. Císařský řád železné koruny III. třídy s válečnou dekorací a roku 1861 byl povýšen do rytířského stavu. V roce 1867 získal hodnost plukovníka. 

V roce 1861 se oženil s Annou Marii Rzikowsky von Dobrzicz, se kterou měl syna Friedricha hraběte von Beck (nar. 1872), který působil jako plukovník v generálním štábu.

V letech 1867-1874 působil jako generální adjutant, později byl jmenován tajným radou a roku 1878 polním podmaršálkem. Od roku 1881 byl jmenován náčelníkem generálního štábu, kde působil až do roku 1906. Zároveň byl od roku 1882 majitelem štýrského pěšího pluku č. 47 Friedrich svobodný pán von Beck. Roku 1888 získal hodnost polního zbrojmistra. Zasloužil se o modernizaci rakousko-uherské armády.

V červnu roku 1900 navštívil generál polní zbrojmistr Friedrich svobodný pán von Beck město Nový Jičín, ubytoval se a poobědval na tereziánském zámku společně s další generalitou a starostou města Florianem Schimannem. Posléze se zůčastnil bohoslužby ve farním chrámu Nanebevzetí Panny Marie a slavnosti Božího Těla. V neděli 10. června přijel náčelník generálního štábu rakousko-uherské armády do Nového Jičína společně se 49 generály, štábními a vyššími důstojníky. Patřili mezi ně: polní podmaršálek von Mertens, Franz Schönaich, Anton Gartner šlechtic von Romansbrück, Josef von Seibert, Anton svobodný pán Malowetz von Malowitz und Kosor, Josef Gaudernak von Kis-Demeter a Gustav Jonak, šlechtic von Freynwald. Dále to byli generálmajorové Albert von Koller, Benj. Czesnak, Franz Bihar, Moriz Steinsberg, Ernst Joiczukk, Erich Thosz, Alexander Konja, Joseph Mörk von Mörkenstein, Victor von Latscher, Ladislaus Cenna, Stephan svobodný pán Villek, August von Auenfels, Clemens svobodný pán Preuschen von und zu Liebenstein a Adolf von Rennis. Následně zde patřili plukovníci Kolaszvary de Kolosvar, Otto Frank, Andreas Fail Grieszler a Johann Nilic. Vedle nich to byli majoři: Carl Scotti, Anton Habich, Robert Chlebowsky, Benj. Redlich, Gustav Smekal, Franz svobodný pán von Feldsturm, Victor Josza von Barancz. Následovali kapitáni: Josef hrabě Ledochowsky, Albert Margutti, Richard Jelenchich, Herbert hrabě Herbenstein, Ferd. von Kaltenborn, Alexander Brosch šlechtic von Aarenau, Victor Grzesicki a Carl Lerch a podporučíci Ignaz hrabě Ledochowsky, Friedrich princ Thurn und Taxis a Rudolf Vidossich.

16. června odjel s doprovodem směrem na Krásno a Valašské Meziříčí.

Beckovým nástupcem v generálním štábu se v roce 1906 stal Conrad von Hötzendorf. Téhož roku byl Friedrich von Beck povýšen do hraběcího stavu a jmenován kapitánem Císařské a královské první harcířské osobní gardy. V roce 1915 byl povýšen do hodnosti generálplukovníka.

Literatura:
Beck-Rzikowsky Friedrich Graf. In: Österreichisches Biographisches Lexikon 1815–1950 (ÖBL). Band 1, Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1957, s. 61.
Hellmuth Rößler: Beck-Rzikowsky, Friedrich Graf von. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 1, Berlin 1953, s. 696.
Edmund Glaise von Horstenau: Franz Josephs Weggefährte. Das Leben des Generalstabschefs Graf Beck. Wien 1930.

(RaP)

Aktualizováno: 10.4.2020 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska