Franz svobodný pán von Zenker

* 1856 (Kácov)
† 3.3.1925 (Vídeň)

politik, ministr zemědělství a orby
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Rakouská republika

František Zenker (Franz von Zenker nebo Franz svobodný pán von Zenker) byl rakousko-uherský, respektive předlitavský politik, v letech 1912–1916 ministr zemědělství a orby Předlitavska.

František Zenker studoval v Praze, kde působil jako státní úředník a právník. Byl šéfem prezidiální kanceláře ministerstva spravedlnosti za ministra Schönborna a dalších ministrů. Když se Schönborn stal předsedou správního soudu, přešel Zenker na tento soud s ním. Později se stal předsedou senátu správního soudu. František Zenker byll považován za experta na jazykové otázky v soudnictví v Čechách.

Čestný doktor František Zenker se za vlády Karla Stürgkha dodatečně stal ministrem zemědělství a orby. Funkci zastával od 20. září 1912 do 21. října 1916, kdy tato vláda skončila po atentátu na ministerského předsedu. Dne 7. září 1913 navštívil Kravařskou zemědělskou výstavu na Skalkách u Nového Jičína. Z této návštěvy vznikl první film zachycující město Nový Jičín.

Po skončení 1. světové války se usadil v Zákupech a věnoval se zde zemědělskému podnikání. František Zenker zemřel 3. března 1925 ve Vídni a pohřben byl roku 1926 na hřbitově v Zákupech.

Aktualizováno: 5.12.2016 Tisk