Franz Moritz hrabě von Lacy

* 21.10.1725 (Sankt Petersburg)
† 24.11.1801 (Vídeň)

státní příslušnost Rakousko
nejvyšší dosažená hodnost Polní maršál
manželka Martha Philippine rozená von Funcken

Franz Moritz hrabě von Lacy byl rakouský polní maršál, který v roce 1890 asistoval u převozu těla generál polního maršála Ernsta Gideona von Laudon v Novém Jičíně. Zároveň působil v jeho generálském štábu.

Franz Moritz hrabě von Lacy se narodil 21. října 1725 v Sankt Petersburgu jako syn Petera hraběte von Lacy a jeho manželky Marthy Philippine rozené von Funcken. Šlechtická rodina pocházela původem z Normandie. Roku 1698 jeho otec vstoupil do ruské armády Franz Moritz hrabě von Lacy vstoupil roku 1743 do rakouské armády, kde v roce 1753 dosáhl hodnosti plukovníka. Zúčastnil se bitev sedmileté války, kde se proslavil v bitvě u Lovosic a Vratislavi. Jeho kariéra rostla velmi rychle a brzy dosáhl hodnosti polního podmaršálka. Po bitvě u Hochkirch 14. října 1758 mu byl propůjčen Velkokříž řádu Marie Terezie. V roce 1763 byl jmenován dvorním válečným radou a následně roku 1770 se stal rytířem Řádu zlatého rouna. V roce 1788 vedl rakouská vojska v další turecké válce proti osmanskému velkovezírovi, avšak velení musel nakonec přenechat polnímu maršálovi Ernstu Gideonu von Loudon. Ten nakonec se svou taktikou dobyl pevnost Bělehrad. V roce 1765 zakoupil panství Neuwaldegg. Hrabě Lacy zemřel 24. listopadu 1801 ve Vídni.

Constantin von Wurzbach: Lacy, Franz Moriz Graf von. In: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 13. Theil. Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1865, s. 464–469.
Alfred Ritter von Arneth: Lacy, Franz Moriz Graf. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 17, Duncker & Humblot, Leipzig 1883, s. 487–499.
Johannes Kunisch: Lacy, Franz Moritz Graf v.. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 13, Duncker & Humblot, Berlin 1982.
Edward de Lacy-Bellingari: The roll of the house of Lacy: pedigrees, military memoirs and synoptical history of the ancient and illustrious family of De Lacy, from the earliest times, in all its branches, to the present day. Full notices on allied families and a memoir of the Brownes (Camas). Waverly Press, Baltimore (MD) 1928.

Aktualizováno: 7.4.2020 Tisk