František Palacký

* 14.6.1798 (Hodslavice)
† 26.5.1876 (Praha, pochován v Lobkovicích)

filosof, politik, Otec národa
národnost česká
státní příslušnost česká
bydliště Hodslavice

Snad nejvýznamnější osobnost Novojičínska z pohledu českého národa. Prvního vědeckého historiografa českých dějin, filosofa, politika, nazývaného též Otcem národa, Františka Palackého, zrodila starobylá moravská, z větší části evangelická, obec Hodslavice. Jakoby tu duch Komenského našel v Palackém pokračovatele.

Základ svého vzdělání Palacký získal v Kunwaldu (dnešním Kuníně), ve škole jiné významné osobnosti, pokrokové hraběnky Walburgy z Truchsess-Zeilu. František Palacký položil základy moderní vědecké české historiografie s důrazem na ono velké dobrodružství, jímž je studium archivních pramenů.

Význam Palackého však dodnes tkví v jeho lidských vlastnostech, v demokratických zásadách federalizace tehdejší rakouské monarchie jako aktuální výzvy k rovnoprávnému soužití evropských národů a národností, zatímco filosoficko – náboženské ideje dnes tvoří základ společné cesty všech cíkrví, ekumenismu.

František Palacký již v mládí několikrát zavítal do Nového Jičína. Ve svém Každodeníčku  k březnu roku 1823 zapsal: "22. v sobotu. S paní Pilečkovou do Jičína. Po obědě do Kunvaldu. Fanny. U hraběnky. U direktora Turka. Na noc s Habernikem a Šnaidrem do Soudola k Šimkovi." V dubnu 1823 si poznamenal: "1. dubna v outerý. V Jičíně. V divadle." Další záznam z téhož měsíce: "3. Ve čtvrtek. Zpakování. Bolesti hlavy. Oběd u Pilečky. Loučení s Winklerem; s Pilečkou, an mi půjčil 150 zl., a potom s celou rodinou. Otec doprovodil mě za vesnici k Bludovicícm. Bratr až do Jičína. Loučení na hrobkách. U Telčíka noc..."

Palackého bratr pracoval na zámku v Novém Jičíně a František Palacký zde několikrát zavítal při svých cestách na Moravu za rodinou. Navštívil také divadelní představení v tanečním sále domu na novojičínském náměstí, který byl považován za jeden z největších své doby na Moravě. Bratr Františka Palackého byl zaměstnancem Tereziánské akademie ve Vídni na zámku v Novém Jičíně. Zde jej František Palacký několikrát navštívil. Poslední návštěva Nového Jičína se uskutečnila v pondělí 21. července 1873.

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

Literatura:
Slavík, Bedřich: Vztah Palackého k rodnému kraji. In: Kravařsko. Ročník V., číslo 10., 1. června 1936.

(RaP, LCh)

 

 

 

Aktualizováno: 21.5.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska