Ferdinand Karl Czeiczner

* 8.10.1850 (Nový Jičín)
† 24.4.1932 (Nový Jičín)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Československá republika
čestný občan města 13.9.1892

Ferdinand Karl Czeiczner byl novojičínský továrník, podnikatel a starosta.

Ferdinand Karl Czeiczner pocházel z rodu novojičínských soukeníků. Narodil se jako syn soukenického mistra Johanna Czeicznera a jeho manželky Veroniky rozené Sochatzy. Řemeslu se vyučil u svého otce. Od roku 1875 byl majitelem rodinné firmy, kterou brzy rozšířil a zmodernizoval. Odkoupil budovy Döpperova závodu pro tyto účely. Ze zdravotních důvodů opustil roku 1909 své podnikání ve firmě Johann Czeiczner Schaffwollwarenerzeugung in Neutitschein a svou továrnu prodal svému švagrovi Karlovi Steinbacherovi.

Ferdinand Karl Czeiczner se oženil s Rosou rozenou Seibert, dcerou soukenického továrníka Alberta Seiberta.

Působil od roku 1882 jako člen městského zastupitelstva, zároveň se angažoval v olomoucké Obchodní a živnostenské komoře a v národních spolcích. Jeho manželkou se stala dcera továrníka Seiberta. Dne 13. 9. 1892 byl jmenován čestným občanem města Nového Jičína. V letech 1905-1908 byl novojičínským starostou. Jako stoupenec liberální strany se několikrát střetl s nacionálně orientovanými představiteli novojičínských politických elit.

Když v roce 1909 prodal ze zdravotních důvodů firmu svému švagrovi Karlu Steinbacherovi, rozhodl se postavit si vlastní novou obytnou vilu. Projekt svěřil novojičínskému staviteli Josefu Blumovi. Ferdinand Czeiczner si přál, aby po jeho smrti v době sídlila nějaká kulturní instituce, třeba městské muzeum. Avšak město z důvodu hospodářské krize v meziválečném období tuto variantu odmítlo. Vilu nakonec odkoupila rodina Hücklů. Po druhé světové válce byly ve vile umístěny městské jesle. Teprve adaptace na městskou knihovnu v letech 2000-2001 vedla k naplnění přání Ferdinanda Czeicznera. V roce 2002 byla knihovna v Czeicznerově vile otevřena veřejnosti. Jeho vila se zahradou, domkem vrátného, garážemi a ohradní zdí s kašnou tvoří nemovitou kulturní památku s rejstříkovým číslem 11027/8-3882.

Ferdinand Karl Czeiczner byl zapojen také do spolkové činnosti, aktivně působil v následujících spolcích: Deutsche-politischer Verein, Nationalverein, Deutscher Schulverein, Gewerbeverein, Männergesangverein, Schützenverein a Turnverein.

Literatura:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Sešit 9. (21.). Ostrava 2006.
Dvořáková, Eva - Polách, Radek - Zezulčík, Jaroslav: Architekti a stavitelé města Nového Jičína. Nový Jičín 2016, s.86.

(RaP)

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

(LCh)

Aktualizováno: 20.12.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska