Eugen arcivévoda Habsbursko-Lotrinský (Rakousko-Těšínský)

* 21.5.1863 (Židlochovice)
† 30.12.1954 (Merano)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Itálie
predikát Jeho Jasnost arcivévoda Habsbursko-Lotrinský

Eugen (Evžen) Rakousko-Těšínský byl rakouský arcivévoda.

Narodil se 21. května 1863 na jihomoravském zámku v Židlochovicích jako syn arcivévody Karla Ferdinanda Habsburského a arcivévodkyně Alžběty Rakouské. V roce 1890 dosáhl hodnosti plukovníka c. a k. slezsko-moravského pěšího pluku č. 100 Šlechtic von Krieghammer (von Steinsberg). Sloužil v různých posádkách rakousko-uherské monarchie u pěchoty i husarů. Rychle postupoval ve vojenské kariéře a nakonec byl v roce 1916 jmenován polním maršálem. V letech 1894–1923 působil jako velmistr Řádu německých rytířů. Zemřel 30. prosince 1954 v severoitalském Meranu, obklopen řádovými bratry.

Mladý plukovník arcivévoda Eugen Rakousko-Těšínský poprvé ve dnech 16. – 26. srpna 1890 navštívil posádkové město Nový Jičín. Ubytoval se v hostinci U zlatého lva na počátku dnešní ulice K nemocnici. Na okraji města se na počest 60. narozenin císaře Františka Josefa I. konalo vojenské cvičení. Arcivévoda se zúčastnil polní mše a důstojnické hostiny v Německém spolkovém domě. Spokojen s ubytováním udělil před odjezdem majitelce hostince Antonii Hohlové právo na užívání jeho jména v názvu hostince. V průběhu svého pobytu navštívil 23. srpna 1890 také továrnu na klobouky Johann Hückel's Söhne, kde se podepsal do pamětní knihy.

Druhá návštěva se odehrála o rok později. Moravské zemské střelbybyly prestižní událostí, která poctila město Nový Jičín v roce 1891. Protektorem zemských střeleb se stal tehdy arcivévoda Rainer Ferdinand (1827 – 1913). Společně s ním navštívil 28. června 1891 Nový Jičín. Oba byli ubytováni v prestižním Hotelu Schuster na novojičínském náměstí. Zemské střelby byly ukončeny 5. července 1891.

Potřetí navštívil 10. září 1910 arcivévoda Eugen město Nový Jičín a honosný novojičínský hotel a kavárnu Heinrichshof. Po malém občerstvení podnikl krátkou okružní cestu městem. Možná, že se setkal s Antonií Hohlovou, jejíž syn Heinrich Hohl zbudoval nádherný hotel a kavárnu, se kterou se před dvaceti lety setkal a udělil jí právo užívání arcivévodova jména místo tehdejším hotelu U zlatého lva. Právě ona byla pomocnicí a pravou rukou svého syna. Pravděpodobně jeho další cesta kopírovala císařskou silnici a navštívil i Příbor.

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 14.5.2021 Tisk