Emil Holub

* 7.10.1847 (Holice)
† 21.2.1902 (Vídeň)

státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko

Dr. Emil Holub byl proslulý byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf v Africe.

Na svůj dobrodružný život se cestovatel Dr. Emil Holub připravoval již od svého mládí. Těsně po dokončení studia lékařství na Karlově univerzitě v Praze vyrazil roku 1872 na svou první cestu do Afriky. Znalosti přírodních věd, kreslení, zeměměřičství a zeměpisu mu byly nápomocny. V letech 1873 a 1875 podnikl další vědecké expedice do nitra Afriky až k Viktoriiným vodopádům. Poté se vrátil zpět do Evropy, kde prezentoval své zážitky a cenné sbírky. Společně se svou manželkou se roku 1883 vydal na další velkou expedici. Po svém návratu realizoval dvě velké výstavy ve Vídni a v Praze a spoustu přednášek, které s početnými poznatky a artefakty rozšířily informace o neprobádaných místech afrického kontinentu. V Novém Jičíně měl dvě přednášky, po kterých daroval několik exponátů do Městského muzea v Novém Jičíně.

Se svou manželkou Rosou/Růženou převážně ve Vídni. Ministerstvo obchodu mu pro potřebu vědecké práce přidělilo byt v tzv. Rotundě v Prátru, kam umístil i své sbírky.

Zemřel po dlouhé nemoci na rakovinu, stíženou malérií, kterou se nakazil při své poslední cestě z Kapského Města k Zambezi.

Odkazy:

Rodná matrika- SOA Zámrsk (soubor zip)

Oddací matrika

Úmrtní matrika

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 5.10.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska