Elisabeth Amalie Eugenie císařovna Habsbursko-Lotrinská

státní příslušnost Bavorské vévodství, Rakousko, Rakousko-Uhersko
povýšení do šlechtického stavu
predikát

Elisabeth Amalie Eugeni (Alžběta Amálie Evženie), známá pod přezdívkou Sisi, byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a po svém sňatku s císařem Františkem Josefem I. rakouská císařovna a korunovaná uherská královna pod jménem Erzsébet (maďarsky Wittelsbach Erzsébet magyar királyné).

V roce 2018 jsme si připomněli 120. výročí tragického skonu rakouské císařovny a české královny Alžběty, mnohými považované za nejkrásnější ženu Evropy 19. století. Jistě každý zná romantickou filmovou trilogii Sissi, kde císařovnu představuje kouzelná herečka Romy Schneider. Manželka císaře Františka Josefa I. trávila konec léta roku 1898 v lázeňských letoviscích v Hesensku a Švýcarsku, kde se představovala jako "hraběnka z Hohenemsu". Tento novojičínským obyvatelům velmi známý titul přešel na rodinu Habsburků po smrti kunínské zámecké paní Marie Walburgy, která byla poslední členkou tohoto starobylého říšského hraběcího rodu. Jako jediný doprovod měla císařovna svou dvorní dámu hraběnku Irmu Sztárey. Na sklonku svého krátkého pobytu v Ženevě však byla 10. září na cestě do přístavu zavražděna italským anarchistou Luigim Luchenim. Nesmyslná vražda císařovny, která se nezúčastňovala politického dění, silně zasáhla jejího manžela. Když mu telegram ze Ženevy předal generální adjutant Eduard hrabě Paar, podlomily se mu nohy a dlouze byl ponořen jen sám do sebe. Po dvou dětech a bratrovi to byla další rodinná tragédie, kdy byla zavražděna milovaná manželka.

Tato smutná událost se váže také na město Nový Jičín. Osobní císařský lékař Dr. August Bielka rytíř von Karltreu byl účasten poslednímu ohledání a přípravě těla zemřelé Alžběty. Rodák z Nového Jičína vykonal své povinnosti, které následně sepsal do oficiální postmortální zprávy. Ta se podařila letos dohledat pracovníkům novojičínského muzea ve dvorském archivu ve Vídni. Knižní vazba nese zlatá písmena Kaiserin Elisabeth, zpráva je osobně podepsána Dr. Bielkou a popisuje okolnosti Alžbětiny smrti. Město Nový Jičín v den pohřbu 17. září 1898 na hlavních ulicích a náměstí vyvěsilo černé prapory na znamení smutku a za zemřelou císařovnu byly slouženy zádušní mše ve farním chrámu Nanebevzetí Panny Marie a v kapli sv. Ondřeje.

Za svou lékařskou práci byl Dr. Bielka odměněn několika osobními předměty císařovny Alžběty a také generálskou uniformou, kterou měl císař v den oznámení tragické smrti na sobě. Dr. August Bielka věnoval tyto cenné předměty v roce 1903 do Městského muzea v Novém Jičíně, kde byly vystaveny jako unikátní exponáty až do roku 1918. Před sto lety byly staženy do depozitářů a jejich další osud je po skončení druhé světové války neznámý.

Aktualizováno: 22.12.2022 Tisk