Charles Joseph kníže de Ligne

státní příslušnost Rakousko
povýšení do šlechtického stavu
predikát kníže de Ligne
nejvyšší dosažená hodnost polní maršál
manželka Françoise Marie Xavière von Liechtenstein

Charles Joseph kníže de Ligne byl významnou postavou evropské společnosti a přední vojevůdce druhé poloviny 18. století.

Narodil se roku 1735 v Bruselu v přední aristokratické rodině. V roce 1752 vstoupil do vojenských služeb armády císařovny Marie Terezie, kde se v následné slezské válce osvědčil jako schopný velitel. Roku 1755 dostal v pěším regimentu č. 38 svého otce hodnost hejtmana jedné kompanie. Téhož roku se jeho manželkou stala Françoise Marie Xavière von Liechtenstein. V roce 1760 bojoval pod velením generála Lacy. Roku 1764 se stal generálmajorem. Procestoval celou Evropu, pobýval na dvoře pruského krále Fridricha II., carevny Kateřiny II. Veliké a dalších evropských monarchů, nebo také na zámku v Teplicích. V roce 1771 byl povýšen na generálporučíka a v bavorské válce bojoval pod velením Ernsta Gideona Loudona. Později také řídil přípravy války v rakouském Nizozemí. Roku 1772 byl jako 806. v pořadí přijat jako člen rytířů Řádu zlatého rouna. Roku 1784 byl opět povýšen tentokráte do hodnosti polního zbrojmistra. Jako vojenský atašé v ruském štábu se zúčastnil války proti Turkům. Při XIV. řádové promoci obdržel malý kříž Vojenského řádu Marie Terezie. V návaznosti na svůj vojenský podíl při dobytí Bělehradu obdržel v říjnu 1789 komandérský kříž Vojenského řádu Marie Terezie.

Roku 1790 přicestoval jako vojenský doprovod generalissima Ernsta Gideona von Loudona do Nového Jičína, kde byl přítomen jeho skonu v domě na náměstí. V posledních chvílích svého života mu Loudon upouttaný na lůžku v Novém Jičíně sdělil špatnou francouzštinou: "Cítím se hrozně." Při příležitosti svého pobytu namaloval několik skic tužkou hradu a městečka Starý Jičín.

Charles Joseph kníže de Ligne byl později po podezření ze sympatií k separatistickým Belgičanům propuštěn z armády. Avšak roku 1807 byl do ní opět přijat a stal se setníkem tělesné a dvorní gardy císaře Františka I. Poté mu byl v roce 1809 udělen titul polního maršála.

Za svého života se proslavil také jako básník, dramatik, kavalír a spisovatel. Napsal také několik vojenských pojednání.

Hirtenfeld, J.: Der Militär-Maria-Theresien-Orden und Seine Mitglieder. Wien 1857.
Bělina, Pavel: Generál Laudon. Praha 1993.
Koláčný, Ivan: Řády a vyznamenání Habsburské monarchie. Brno 2006.

Aktualizováno: 12.11.2014 Tisk