Alfréd Alois Gross
* 21.12.1897 (Opava)
† 27.6.1939 (Jeseník)
pedagog
státní příslušnost | Rakousko-Uhersko, Československá republika |
---|---|
dílo |
Prof. Ing. Dr. techn. Alfréd Alois Gross (Groß) byl středoškolský učitel na německém reformním gymnáziu v Novém Jičíně.
Alfréd Alois Gross se narodil 21. prosince 1897 v Opavě. Na evangelické reálné gymnázium v Kežmarku nastoupil 15. února 1922 jako zastupující profesor, když nahradil do Košic odcházejícího Juraja Hronca. Do té doby působil jako asistent na Technické vysoké škole v Brně. V Kežmarku vyučoval matematiku, geometrii a kreslení, zároveň byl správcem matematického kabinetu. Za řádného profesora byl jmenován 15. srpna 1923. Od školního roku 1925/26 bol A. A. Gross třídní učitel III. třídy, kterou úspěšně dovedl až k maturitám. V průběhu svého působení v Kežmarku nadále rozvíjel své vědomosti a získal dva akademické tituly. V prosinci roku 1930 získal na Německé technické vysoké škole v Brně titul inženýra geodézie, v školním roce 1934/35 mu před jméno přibyl doktorský titul (Dr.). Svým přístupem si postupně budoval oblibu, respekt a důvěru kolegů, studentů a vlastních rodičů. Téměř každý ho znal jako člověka se štíhlou postavou a zamyšlenou tváří, která se dívala na svět nejen vážně, ale i vesele. Byl svědomitý a spravedlivý učitel, vychovatel. Podle popisu měl výborné učební metody, díky kterým žáky nejen upoutal, ale i přitáhl ke spolupráci. Mimo školu byl zdvořilý, vždy ochotný pomoci při jakékoli kulturní práci. Taktéž byl příkladem v rodinném životě. Jeho manželka Isolde pocházela z Děčína, v červnu 1924 se s ní v Kežmarku zasnoubil a následně proběhla i svatba. Oba se těšili všeobecné oblibě.
V dubnu 1937 přišla jako blesk z čistého nebe zpráva, podle které byl A. A. Gross od září přeložen na německé státní reálné gymnázium v Novém Jičíne. V Kežmarku působil 15,5 roku, takže odchod nebyl lehký ani pro něho ani pro školu. Jelikož se těšil velké přízni, nejdříve se s ním 17. června 1937 rozloučilo shromáždění rodičů, následně celá školská obec na slavnosti ukončení školního roku 26. června ve dřevěném evangelickém kostele. Jménem všech mu poděkoval za dlouholetou a výborně odvedenou práci ředitel školy Jozef Adamus.
Další kroky A. A. Grosse vedly na Moravu. Mimo působení na výše uvedeném gymnáziu byl po necelém roku pověřen vedením školy v Zábřehu na Moravě. Náročné pracovní vytížení a břemeno zodpovědnosti se vážně projevilo na jeho zdraví. Po nečekaném zhroucení zažádal o zdravotní dovolenou. Odešel se léčit do slezských léčebných koupelí v Jeseníku, kde po krátké a těžké chorobě skonal 27. června 1939 ve věku 42 let. Informaci o jeho smrti a parte uveřejnily také kežmarské noviny Karpathen-Post. Alfréda A. Grosse pochovali na městském hřbitově v Novém Jičíně za velké účasti zástupců úřadů, kolegů a studentů. Smuteční projev přednesl ředitel Dr. Rysý, pohřební obřad vykonal evangelický farář Otto Pustovka. A. A. Gross po sebě zanechal manželku Isoldu a malého syna Helmuta. V současnosti už jeho hrob neexistuje. Do dnešních dnů se dochoval jen náhrobek, který je součástí lapidária novojičínského hřbitova.
(Vladimír Julián Ševc, RaP)
Odkazy.
Přihlašovací karty obyvatel 1910-1948
(LCh)
Aktualizováno: 21.6.2024 Tisk
Fotogalerie
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.
Rozcestník
- Advokáti a právníci
- Archeologové
- Architekti, stavitelé
- Archiváři, historici a knihovníci
- Armádní představitelé, vojáci
- Biskupové, děkani, faráři, kněží
- Cestovatelé
- Česká komunita
- Čestní občané města
- Divadelníci, filmaři, herci
- Fotografové
- Habsburkové a Nový Jičín
- Hoteliéři, hostinští
- Hudebníci, skladatelé
- Konstruktéři, vynálezci
- Kuriozity
- Lékaři, lékárníci
- Muzejníci a sběratelé
- Námořní představitelé, námořníci
- Novináři, tiskaři, vydavatelé
- Obchodníci, živnostníci
- Okresní hejtmani
- Panovníci, státníci
- Pedagogové
- Podnikatelé
- Policie a četnictvo
- Politici, státní úředníci
- Poštmistři
- Prezidenti Krajského soudu
- Protestantští kněží
- Purkmistři města do r. 1848
- Spisovatelé
- Sportovci
- Starostové města do r. 1945
- Starostové města po r. 1945
- Šlechta
- Vědci
- Vojenské ztráty 1. světová válka
- Výtvarní umělci
- Ženy ve městě
- Židovská komunita