Alfréd Alois Gross

* 21.12.1897 (Opava)
† 27.6.1939 (Jeseník)

pedagog
státní příslušnost Rakousko-Uhersko, Československá republika
dílo

Prof. Ing. Dr. techn. Alfréd Alois Gross (Groß) byl středoškolský učitel na německém reformním gymnáziu v Novém Jičíně.

Alfréd Alois Gross se narodil 21. prosince 1897 v Opavě. Na evangelické reálné gymnázium v Kežmarku nastoupil 15. února 1922 jako zastupující profesor, když nahradil do Košic odcházejícího Juraja Hronca. Do té doby působil jako asistent na Technické vysoké škole v Brně. V Kežmarku vyučoval matematiku, geometrii a kreslení, zároveň byl správcem matematického kabinetu. Za řádného profesora byl jmenován 15. srpna 1923. Od školního roku 1925/26 bol A. A. Gross třídní učitel III. třídy, kterou úspěšně dovedl až k maturitám. V průběhu svého působení v Kežmarku nadále rozvíjel své vědomosti a získal dva akademické tituly. V prosinci roku 1930 získal na Německé technické vysoké škole v Brně titul inženýra geodézie, v školním roce 1934/35 mu před jméno přibyl doktorský titul (Dr.). Svým přístupem si postupně budoval oblibu, respekt a důvěru kolegů, studentů a vlastních rodičů. Téměř každý ho znal jako člověka se štíhlou postavou a zamyšlenou tváří, která se dívala na svět nejen vážně, ale i vesele. Byl svědomitý a spravedlivý učitel, vychovatel. Podle popisu měl výborné učební metody, díky kterým žáky nejen upoutal, ale i přitáhl ke spolupráci. Mimo školu byl zdvořilý, vždy ochotný pomoci při jakékoli kulturní práci. Taktéž byl příkladem v rodinném životě. Jeho manželka Isolde pocházela z Děčína, v červnu 1924 se s ní v Kežmarku zasnoubil a následně proběhla i svatba. Oba se těšili všeobecné oblibě.

V dubnu 1937 přišla jako blesk z čistého nebe zpráva, podle které byl A. A. Gross od září přeložen na německé státní reálné gymnázium v Novém Jičíne. V Kežmarku působil 15,5 roku, takže odchod nebyl lehký ani pro něho ani pro školu. Jelikož se těšil velké přízni, nejdříve se s ním 17. června 1937 rozloučilo shromáždění rodičů, následně celá školská obec na slavnosti ukončení školního roku 26. června ve dřevěném evangelickém kostele. Jménem všech mu poděkoval za dlouholetou a výborně odvedenou práci ředitel školy Jozef Adamus.

Další kroky A. A. Grosse vedly na Moravu. Mimo působení na výše uvedeném gymnáziu byl po necelém roku pověřen vedením školy v Zábřehu na Moravě. Náročné pracovní vytížení a břemeno zodpovědnosti se vážně projevilo na jeho zdraví. Po nečekaném zhroucení zažádal o zdravotní dovolenou. Odešel se léčit do slezských léčebných koupelí v Jeseníku, kde po krátké a těžké chorobě skonal 27. června 1939 ve věku 42 let. Informaci o jeho smrti a parte uveřejnily také kežmarské noviny Karpathen-Post. Alfréda A. Grosse pochovali na městském hřbitově v Novém Jičíně za velké účasti zástupců úřadů, kolegů a studentů. Smuteční projev přednesl ředitel Dr. Rysý, pohřební obřad vykonal evangelický farář Otto Pustovka. A. A. Gross po sebě zanechal manželku Isoldu a malého syna Helmuta. V současnosti už jeho hrob neexistuje. Do dnešních dnů se dochoval jen náhrobek, který je součástí lapidária novojičínského hřbitova.

Odkazy.

Rodná matrika

Přihlašovací karty obyvatel 1910-1948

(Vladimír Julián Ševc, RaP, LCh)

 

Aktualizováno: 25.6.2021 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2022

© 2022, Muzeum Novojičínska