Leopold Kudielka

* 19.6.1844 (Kunín)
† 9.2.1928 (Nový Jičín)

pivovarník
státní příslušnost Rakousko, Rakousko-Uhersko, Československá republika

Leopold Kudielka byl novojičínský pivovarník a zakladatel pivovaru Bocheta.

Pocházel z Kunína, kde působil jako pivovarník po svém otci. Jeho otec Leopold Johann Kudielka (*6.8.1816 Nový Jičín - †4.8.1889) byl sládkem v Novém Jičíně. Dne 14. listopadu 1842 si vzal v Kuníně za manželku Rosinu Barwig (*14.11.1822 Kunín - † 20.2.1914), dceru sedláka a hostinského Heinricha Barwiga a Anny Köllner, se kterou měl syna Leopolda.

V roce 1869 založil Leopold Kudielka v jihovýchodní části města Nového Jičína zvané Bocheta pivovar. Naproti přes císařskou cilnici stál zájezdní hostinec a kovárna, která sloužila pohaněčům dobytka, hnaného z Haliče. Jeho manželkou se stala Albertine Kudielka, rozená Kral (21.1.1854 Jaktař - ?). V roce 1897 se společníkem Leopolda Kudielky stal Josef Rossmanith. Tímto spojením vznikl znamenitý pivovar Kudielka-Rossmanith. Pod společným názvem existoval až do roku 1917, kdy přešel do majetku Ing. Alberta Kudielky. Leopoldův syn Albert Kudielka si vzal za manželku Olgu roz. Rossmanith (*7.10.1881 Kunín - ?), dceru Josefa Rossmanitze, sládka v Razové ve Slezsku, a jeho manželky Therese rozené Skřidla. Olga Kudielka po smrti svého manžela v roce 1943 převzala správu firmy, která skončila v roce 1945, kdy pivovar přešel pod národní správu.

Pivovar byl na svou dobu moderně vybaven. Vedle parního stroje zde byl dieselový agregát a akumulátory pro zajištění elektrické nezávislosti. Pivovar stáčel pivo jak do sudů, tak do lahví. Ty pak byly rozváženy nejen po Novém Jičíně, ale i do širokého okolí. Součástí pivovaru byla i sladovna na zpracování až šedesáti vagonů ječmene. Během sklonku druhé světové války však utrpěl provoz jen částečné škody na budovách, za to velké na provozních zařízeních. V roce 1947 měl varnu s parním topením, násyp 14q, chladicí stroj o 100 tisících kaloriích, stroje k čištění lahví a sudů, parní stroj o výkonu 100 HP, Junkersův Dieselmotor o 77 HP, elektrické zařízení na 110 voltů s akumulátory pro vlastní potřebu k pohonu motorů a osvětlení. Dále k němu přináležela humnová sladovna se sušírnami na zpracování šedesáti vagonů ječmene a strojové zařízení na stáčení sudového i lahvového piva.Černé i světlé pivo se rozváželo vlastními pivovarskými auty, nebo vlakem. Při pivovaru bylo také hospodářství o výměře 62 a půl hektaru, kde bylo ustájeno na šedesát kusů hovězího dobytka. Až pět tisíc litrů plnotučného mléka bylo dodáváno do města. Národním správcem byl jmenován František Procházka, jako dlouholetý pracovník a sládek v oboru pivovarském a sladovnickém. Sládkem byl ustanoven Antonín Malík, který byl znám jako odborník při výrobě piva a sladu.

Od 1.1.1947 byl pivovar Bocheta součástí národního podniku Moravskoslezské pivovary. Produkovalo se zde kolem 25 000 hektolitrů piva ročně. Vařila se světlá desítka (Loučské výčepní světlé) a světlá dvanáctka (Bochetský kozel). Na konci šedesátých let stoupl výstav piva až na 72 000 hektolitrů ročně. Tehdy se v bochetských varnách vyráběl „licenčně“ i světlý ležák Ostravar. Pivovar ještě stihnul oslavit sté výročí vzniku speciálním Bochetským Jubilantem.

Na počátku sedmdesátých let zdejší varny nadobro vystydly. Loučské pivo bylo v hostincích nahrazeno rozhodnutím „řídících orgánů“ nošovickým. Poslední ředitel pivovaru Václav Petras se stal nejvyšším mužem nového pivovaru Radegast. Zavedl obdobnou technologii výroby nošovického piva a i proto si mnoho nových konzumentů pochvalovalo, že pivo Radegast chutná stejně jako dříve bochetské pivo.

Odkazy:

Rodná matrika

Oddací matrika

Úmrtní matrika

Sčítání lidu 1880, okr. Nový Jičín, Loučka čp. 68

Sčítání lidu 1900, okr. Nový Jičín, Loučka čp. 68

Sčítání lidu 1910, okr. Nový Jičín, Loučka čp. 68

Sčítání lidu 1921, okr. Nový Jičín, Loučka čp. 68

(RaP, LCh)

Aktualizováno: 6.12.2023 Tisk

Fotogalerie

Máte více informací?

Napište nám, prosím. Děkujeme.


XML Sitemap Mapa webu    Tvorba webu NETservis s.r.o. © 2024

© 2024, Muzeum Novojičínska