Klobouk Winstona Churchilla z Tonaku

Novojičínské muzeum vlastní unikátní kolekci klobouků a pokrývek hlavy slavných osobností. V průběhu posledních let se aktivně podílí na dalším průzkumu fondů paměťových institucí a jedním z výsledků této práce byla v roce 2009 i výstava „Klobouk dolů“ v Senátě Parlamentu České republiky. Při této příležitosti byly představeny také sbírky Národního muzea a Vojenského historického ústavu Praha. Uplynula řada let a každý z partnerů tohoto projektu získal do svých fondů nové přírůstky. Muzeum Novojičínska se tak dnes může pochlubit kolekcí pokrývek hlavy slavných olympioniků Jiřího Rašky, Dany a Emila Zátopkových. Naopak Národní muzeum získalo před rokem pro svou sbírku novodobé módy zcela nečekaný přírůstek od vnuka sira Winstona Churchilla (*30. 11. 1874 zámek Blenheim – †24. 1. 1965 Londýn). Světoznámý politik se zapsal do historie Velké Británie zvláště v průběhu druhé světové války. Vedle nezbytného doutníku je na historických fotografiích a filmových záběrech často zachycen s cylindrem či kloboukem. V roce 1953, kdy působil opět jako premiér Spojeného království Velké Británie, si v Londýně zakoupil nový klobouk šedohnědé barvy se světle hnědou ripsovou stuhou po obvodu dýnka. Churchill jej nosil ve volných chvílích při procházkách se svým psem.

Výrobce plstěného klobouku je uveden na kožené potní pásce: „Hückel“. Na hedvábné podšívce je vytisknuto barevné logo. Po bližším zkoumání a ověření logotypů bylo zjištěno, že klobouk pochází již z poválečné produkce novojičínské firmy Tonak, n. p. v tehdejším Československu. Po znárodnění firmy Johann Hückel´s Söhne v roce 1945 se tonakovské výrobky označovaly novým názvem, ale pro export zboží na západ bylo nutné opatřit klobouky značkou Hückel. Tonak tak činil protiprávně, ochranná známka a logo byly duševním vlastnictvím rodiny Hücklů a v této věci se vedly dlouhé soudní spory. Novojičínské výrobky i přes svou kvalitu by po druhé světové válce na západních trzích se jménem Tonak neuspěly. Jméno Hückel byl světovým fenoménem i po 2. světové válce.

Internetový odkaz:
Novojičínský zpravodaj